Występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna
5 (100%) 2 głosy

Choroba Leśniowskiego-Crohna, inaczej ChL-C, to  przewlekły stan zapalny układu pokarmowego, którego dokładne przyczyny, a co za tym idzie – skuteczne metody leczenia, wciąż nie są znane. Choroba jest zaliczana do grupy nieswoistych zapaleń jelit, jednak towarzyszący jej przewlekły stan zapalny może dotyczyć ścian każdego odcinka przewodu pokarmowego. Dawniej nazywana ileitis terminalis, z uwagi na to, że najczęściej lokalizuje się w końcowej część jelita cienkiego oraz początkowym odcinku jelita grubego. Swoją obecną nazwę zawdzięcza polskiemu medykowi – Antoniemu Leśniowskiemu, który w 1904 roku opisał ją po raz pierwszy, a także Burrillowi Bernardowi Crohnowi, który ów opis doprecyzował. Gdzie najczęściej występuje choroba i kogo dotyczy największe ryzyko zachorowania? O dziwo, nie są to źle odżywiający się przedstawiciele nizin społecznych, ani obywatele krajów trzeciego świata, a mieszkańcy najlepiej rozwiniętych społecznie i gospodarczo obszarów globu.

Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna

Mimo, iż dokładne przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna nie są znane, wiadomym jest, że jej występowanie ściśle wiąże się z położeniem geograficznym. Najczęściej schorzenie to dotyka mieszkańców wysoko rozwiniętych krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W USA rozprzestrzenianie się choroby osiągnęło swoje szczyty w latach 60. i 70. XX wieku, podobnie jak w Europie Zachodniej, gdzie największy wzrost zachorowań odnotowano w połowie XX wieku. Początkowo prym w liczbie zachorowań wiodły kraje anglosaskie i skandynawskie. Dziś coraz częściej objawy choroby Leśniowskiego-Crohna pojawiają się u mieszkańców Europy Południowej. Współczynnik ten wzrasta również w rozwijających się krajach Azji.

Występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna

Roczny, średni współczynnik zachorowalności w Unii Europejskiej wynosi obecnie 5 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, zaś chorobowość to ok. 40-50 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców. Natomiast w Stanach Zjednoczonych rocznie na chorobę zapadają 3 osoby na 100 tysięcy mieszkańców, zaś choruje – ok. 15 osób na 100 tysięcy mieszkańców. Wzrost zachorowalności na to schorzenie jest wręcz wprost proporcjonalny do wzrostu zamożności danego kraju, który wiąże się ze zmianami w zakresie stylu życia i sposobu odżywiania się. Niektórzy naukowcy zwracają jednak uwagę na to, iż może być to zjawisko pozorne, gdyż lepiej rozwiniętych państwach po prostu szybciej i sprawniej diagnozuje się oraz podejmuje leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna.

Czytaj więcej o tej chorobie: http://gastryczne.pl/choroba-lesniowskiego-crohna/

Jeśli chodzi o uwarunkowania wiekowe i płciowe, choroba ta nieco częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn, jest to jednak różnica nieznaczna. Najczęściej diagnozuje się ją u osób młodych, między 15. a 25. rokiem życia, jednak to również nie jest regułą. Choroba Leśniowskiego-Crohna może wystąpić w każdym innym wieku – zarówno u dzieci, jak i u osób starszych.

Według badań z 2008 roku oszacowano, że w Polsce na chorobę Leśniowskiego-Crohna cierpi ok. 5 tysięcy pacjentów, zaś w 2010 roku stwierdzono 4,5 tysiąca przypadków. Najczęściej są to osoby między 16. a 40 rokiem życia, z wyższym wykształceniem i zamieszkałe w miastach.

Artykuł dzięki redakcji serwisu gastryczne.pl

2 replies on “Występowanie choroby Leśniowskiego-Crohna”

  1. Sylwia napisał(a):

    Czy to nie dziwne, że choroba Leśniowskiego Crochna występuje przede wszystkim w bogatych krajach? Przecież cały czas wciskają nam, że najwięcej chorują biedacy, bo tam brud i w ogóle fatalnie, a tymczasem z chorobą Leśniowskiego-Crohna zmaga się Europa zachodnia oraz USA.

  2. Payo napisał(a):

    Wcale to nie jest dziwne. Bo struktura chorób jest różna w zależności od kraju w jakim występuje, czyli też od pieniędzy jakie mają obywatele. W Afryce nie ma zbyt wysokiego cholesterolu, albo chorób krążenia wynikających z otyłości, bo jest tam ona niewielka. Praktycznie nie istnieje. Za to w bogatych krajach jest już inaczej. Tak samo jest z chorobą Leśniowskiego Crohna, która pojawia się nie wszędzie, ale tam gdzie proporcje zostają zaburzone.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *