Trycholog – poznaj prawdziwego speca od włosów.

Trycholog – poznaj prawdziwego speca od włosów.
5 (100%) 32 głosy

Utrata włosów nie jest niczym przyjemnym – szczególnie gdy dotyka nas w młodym wieku lub jej nasilenie jest znaczące. W takiej sytuacji odpowiednim wsparciem powinien być trycholog, który jest w stanie fachowo i rzeczowo wesprzeć nas w staraniach mających na celu, aby nadmierne wypadanie włosów zostało ograniczone i odwrócone.  W ogólnej populacji przyczyny wypadania włosów nie ograniczają się wyłącznie do schorzeń pierwotnie związanych ze skórą owłosioną głowy – mamy często do czynienia z tym, iż wypadające włosy są jedynie demonstracją schorzeń ogólnoustrojowych. W celu zróżnicowania tego konieczna jest wczesna diagnostyka trychologiczna, która umożliwi zatrzymanie procesu i zachowanie jak największej ilości włosów przed utratą.

Wypadanie włosów – przyczyny najczęściej występujące w populacji

Definiując ogólnie przyczyny łysienia, należy wskazać na dwa mechanizmy utraty włosów:

 • Łysienie niebliznowaciejące,
 • Łysienie bliznowaciejące.

Najczęstszym podtypem łysienia w populacji jest łysienie niebliznowaciejące – konkretnie łysienie androgenowe. Dotyka ono do 80% mężczyzn w wieku 20-50 roku życia oraz do 50% kobiet – głównie w okresie około i post menopauzalnym. Wskutek ekspozycji podatnych genetycznie mieszków włosowych na hydroksy-pochodne testosteronu dochodzi do ścieńczenia włosów, przejścia cebulek w stadium telogenu oraz stopniowego zahamowania odrastania włosów. Typowo łysienie androgenowe dotyka okolic czołowych oraz czubka głowy – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn – mówi ekspert trychologii.

 

W celu określenia konkretnego podtypu łysienia konieczne jest kierunkowe badanie włosów. Wśród rekomendowanych metod wyróżnia się:

 • Trichoskopia – badanie skóry owłosionej głowy z wykorzystaniem kamery. Badanie to pozwala na dokładne określenie stanu skóry, struktury włosów oraz morfologii wzrostu włosa,
 • Trichogram – jest to badanie włosów wyrwanych z różnych okolic głowy (najczęściej w liczbie do 100). Badanie polega na mikroskopowej ocenie cebulek i łodyg włosów i określeniu stadium rozwojowego mieszków włosowych.
 • Badanie laboratoryjne – pozwalają na wykrycie odwracalnych przyczyn wypadania włosów – m.in. w przebiegu niedoboru żelaza, witaminy B12, B6, witaminy D3, biotyny lub cynku. Pomocne jest także w diagnostyce łysienia androgenowego u kobiet.
Logo kliniki doktor trycholog leczącej łysienie

Klinika leczenia włosów

 

Oprócz łysienia androgenowego należy wskazać na inne podtypy łysienia niebliznowaciejącego:

 • Łysienie telogenowe,
 • Łysienie plackowate,
 • Łysienie w przebiegu chorób przewlekłych – cukrzycy, chorób autoimmunologicznych, chorób endokrynologicznych.
 • Łysienie związane z niedoborami,
 • Łysienie wskutek stosowanych leków – cytostatyków, heparyny, kwasu walproinowego.

Co na wypadanie włosów rekomendują trycholodzy?

Trycholodzy opierają swoje działania o zalecenia pielęgnacyjne oraz różnego rodzaju procedury zabiegowe, które istotnie są w stanie zatrzymać utratę włosów i zagwarantować rewitalizację cebulek i odrost włosów terminalnych. Kwestia tego, jak wzmocnić włosy w danym podtypie łysienia zależy głównie od etiologii oraz stwierdzonych dodatkowych patologii – np. łojotokowego zapalenia skóry.

Zabiegi są wykonywane przez liczne gabinety i kliniki oferujące skuteczne zwalczanie wypadania włosów, takie jak:

dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Do najpopularniejszych procedur zalicza się następujące:

 • Mezoterapia skóry głowy – wysoce skuteczna metoda, polegająca na wstrzykiwaniu w obręb skóry głowy substancji odżywczych, witamin, leków, białek. Mezoterapia ma potwierdzoną skuteczność kliniczną we wszystkich podtypach łysienia. Co istotne, występuje wiele modyfikacji tej metody – m.in. Dermapen lub Dermojet,
 • Iniekcje z osocza bogatopłytkowego – wysoce funkcjonalna metoda terapeutyczna, opiera się ona na zastosowaniu osocza pacjenta, które jest wstrzykiwane w obręb skóry głowy. Ze względu na bogactwo peptydów, cytokin oraz czynników wzrostu jest to najlepszy koktajl stymulujący wzrost włosów,
 • Terapia peptydowa Dr Cyj – funkcjonalna, innowacyjna i niezwykle skuteczna terapia oparta o krótkie 8-mio i 10-cio aminokwasowe peptydy, które oddziałują wewnątrzkomórkowo, modyfikując szlaki ekspresji genów odpowiedzialnych za utratę włosów, ścieńczenie włosów i zanik cebulek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *