Trądzik różowaty – laser jako kuracja

Trądzik różowaty – laser jako kuracja
5 (100%) 6 głosy

Trądzik różowaty, inaczej znany jako rosacea, to schorzenie dermatologiczne dopadające przede wszystkim kobiety dojrzałe i w okresie pokwitania – szczyt zachorowań przypada na okolice 40. roku życia. Mimo nazwy, rosacea ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, hormonalnym czy kosmetycznym. Trądzik różowaty objawia się głównie występowaniem uporczywego rumienia w centralnej części twarzy, przede wszystkim na policzkach, nosie i na czole. Rumieniowi często towarzyszą także krostki i drobne podskórne grudki. U mężczyzn, których również – chociaż rzadziej – może dotknąć rosacea, może wystąpić także przerost tkanki na skórze nosa, nazywany rhinophymą.

Leczenie trądziku różowatego

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy trądziku różowatego, pierwszym krokiem w leczeniu będzie zmiana złych nawyków i odpowiednia pielęgnacja. Lekarze odradzają spożywanie alkoholu – który może doprowadzić do pogłębienia pękania naczynek krwionośnych i rumienia – oraz palenie papierosów. Kluczowa przy leczeniu trądziku różowatego jest ochrona przed słońcem. Warto pamiętać o tym, że promieniowanie słoneczne działa na naszą skórę także w pochmurne dni, i zdecydować się na krem dzienny zawierający filtry UV. Niemal równie istotna co ochrona słoneczna jest ochrona przed mrozem i drastycznymi zmianami temperatur. U osób cierpiących na trądzik różowaty na mrozie nie wystarczy tłusty krem – najlepiej jest chronić skórę szalikiem, wysokim kołnierzem czy nawet kominiarką. Więcej o kremach: http://zapaleniepluc.net.pl/artykuly/tradzik-rozowaty-kremy/

Na rynku jest dostępne wiele specjalistycznych linii przeznaczonych do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Często będą one zawierały podobne składniki aktywne, co kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej – wyciąg z kasztanowca, arniki, bażyny czy krwawnika. Niemal równie ważna, co skład kosmetyków, będzie metoda ich aplikacji – należy unikać jakiegokolwiek tarcia, peelingów mocnego wycierania skóry ręcznikiem, co również może dodatkowo pogłębić rumień.

Trądzik różowaty a laser

Oprócz stosowania domowych metod i odpowiedniej pielęgnacji, w leczeniu trądziku różowatego warto skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem lub dermatologiem, który może zalecić nam farmaceutyki, takie jak antybiotyki lub retinoidy. Coraz popularniejszą metodą jest na trądzik różowaty laser. Może zostać ona wykonana zarówno w klinice medycyny estetycznej, jak i w gabinecie dermatologicznym. Laserowe leczenie trądziku różowatego to metoda ciesząca się popularnością z wielu powodów – przede wszystkim, ryzyko nawrotu trądziku w miejscach leczonych laserem jest minimalne, graniczy wręcz z niemożliwym. Po drugie, zabieg trwa około kilkunastu – maksymalnie kilkudziesięciu minut, i jest całkowicie bezbolesny. W niektórych przypadkach niezbędne jest powtórzenie zabiegu lub zastosowanie serii 3-4 zabiegów, w celu całkowitego wyeliminowania blizn i rumienia.

Pielęgnacja po leczeniu laserem

Mimo, że ryzyko nawrotu trądziku różowatego po leczeniu laserowym jest niewielkie, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji także po zabiegu. Kiedy zastosujemy na trądzik różowaty laser, po wykonaniu zabiegu kluczowa jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, a nawet całkowite unikanie słońca. Zalecenia dietetyczne takie jak unikanie alkoholu i ostrych potraw, a także palenia papierosów. Korzystne może być także ograniczenie spożycia posiłków bardzo zimnych i bardzo gorących, podobnie zresztą jak unikanie ekstremalnych temperatur. Jeśli chodzi o pielęgnację, najlepiej jest ograniczyć używanie kosmetyków kolorowych lub silnie pachnących i ograniczyć się do delikatnych kosmetyków hipoalergicznych.

5 replies on “Trądzik różowaty – laser jako kuracja”

 1. iśka pisze:

  Ja niedawno zauważyłam u siebie na twarzy czerwone plamy i właśnie zaczynam mieć podejrzenia, że jest to trądzik różowaty.., nie wiem co robić. Miał już ktoś podobny problem?

  • ancia41 pisze:

   Koniecznie powinnaś zgłosić się do dermatologa, ponieważ jeśli to trądzik różowaty to musisz mieć przepisane odpowiednie antybiotyki w postaci tabletek lub maści.

 2. ZiUtA pisze:

  Pierwszy raz słyszę o tym, że trądzik różowaty można wyleczyć za pomocą lasera. Laser na trądzik różowaty wydaje się być całkiem dobrym rozwiązaniem na pewno ta metoda jest szybka, ale nie tak bezpieczna i tania jak stosowanie kremu na trądzik różowaty;d

 3. szminka pisze:

  Dla mnie laser na trądzik różowaty to również coś nowego. Słyszałam, że lasery ładnie redukują blizny potrądzikowe. Pewnie kiedyś się wybiorę na taki zabieg, ale obecnie walczę z trądzikiem przy pomocy antybiotyków. Kusi mnie zakup tego zestawu od acnerose. Zawiera on cały zestaw potrzebnych kosmetyków. Nigdy jeszcze nigdzie nie widziałam tak kompletnego zestawu do walki z trądzikiem różowatym.

 4. Pallora pisze:

  A ja właśnie z trądzikiem różowatym uporałam się dopiero za pomocą zabiegu laserowego. Decyzja o zabiegu na trądzik różowaty była strzałem w dziesiątkę. Teraz tylko profilaktycznie smaruję skórę od czasu do czasu aby uniknąć ponownych objawów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *