Trądzik różowaty – laser jako kuracja

Trądzik różowaty – laser jako kuracja
5 (100%) 2 głosy

Trądzik różowaty, inaczej znany jako rosacea, to schorzenie dermatologiczne dopadające przede wszystkim kobiety dojrzałe i w okresie pokwitania – szczyt zachorowań przypada na okolice 40. roku życia. Mimo nazwy, rosacea ma niewiele wspólnego z trądzikiem młodzieńczym, hormonalnym czy kosmetycznym. Trądzik różowaty objawia się głównie występowaniem uporczywego rumienia w centralnej części twarzy, przede wszystkim na policzkach, nosie i na czole. Rumieniowi często towarzyszą także krostki i drobne podskórne grudki. U mężczyzn, których również – chociaż rzadziej – może dotknąć rosacea, może wystąpić także przerost tkanki na skórze nosa, nazywany rhinophymą.

Leczenie trądziku różowatego

Jeśli zauważymy u siebie pierwsze objawy trądziku różowatego, pierwszym krokiem w leczeniu będzie zmiana złych nawyków i odpowiednia pielęgnacja. Lekarze odradzają spożywanie alkoholu – który może doprowadzić do pogłębienia pękania naczynek krwionośnych i rumienia – oraz palenie papierosów. Kluczowa przy leczeniu trądziku różowatego jest ochrona przed słońcem. Warto pamiętać o tym, że promieniowanie słoneczne działa na naszą skórę także w pochmurne dni, i zdecydować się na krem dzienny zawierający filtry UV. Niemal równie istotna co ochrona słoneczna jest ochrona przed mrozem i drastycznymi zmianami temperatur. U osób cierpiących na trądzik różowaty na mrozie nie wystarczy tłusty krem – najlepiej jest chronić skórę szalikiem, wysokim kołnierzem czy nawet kominiarką. Więcej o kremach: http://zapaleniepluc.net.pl/artykuly/tradzik-rozowaty-kremy/

Na rynku jest dostępne wiele specjalistycznych linii przeznaczonych do pielęgnacji skóry z trądzikiem różowatym. Często będą one zawierały podobne składniki aktywne, co kosmetyki do pielęgnacji cery naczynkowej – wyciąg z kasztanowca, arniki, bażyny czy krwawnika. Niemal równie ważna, co skład kosmetyków, będzie metoda ich aplikacji – należy unikać jakiegokolwiek tarcia, peelingów mocnego wycierania skóry ręcznikiem, co również może dodatkowo pogłębić rumień.

Trądzik różowaty a laser

Oprócz stosowania domowych metod i odpowiedniej pielęgnacji, w leczeniu trądziku różowatego warto skonsultować się z doświadczonym kosmetologiem lub dermatologiem, który może zalecić nam farmaceutyki, takie jak antybiotyki lub retinoidy. Coraz popularniejszą metodą jest na trądzik różowaty laser. Może zostać ona wykonana zarówno w klinice medycyny estetycznej, jak i w gabinecie dermatologicznym. Laserowe leczenie trądziku różowatego to metoda ciesząca się popularnością z wielu powodów – przede wszystkim, ryzyko nawrotu trądziku w miejscach leczonych laserem jest minimalne, graniczy wręcz z niemożliwym. Po drugie, zabieg trwa około kilkunastu – maksymalnie kilkudziesięciu minut, i jest całkowicie bezbolesny. W niektórych przypadkach niezbędne jest powtórzenie zabiegu lub zastosowanie serii 3-4 zabiegów, w celu całkowitego wyeliminowania blizn i rumienia.

Pielęgnacja po leczeniu laserem

Mimo, że ryzyko nawrotu trądziku różowatego po leczeniu laserowym jest niewielkie, należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji także po zabiegu. Kiedy zastosujemy na trądzik różowaty laser, po wykonaniu zabiegu kluczowa jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna, a nawet całkowite unikanie słońca. Zalecenia dietetyczne takie jak unikanie alkoholu i ostrych potraw, a także palenia papierosów. Korzystne może być także ograniczenie spożycia posiłków bardzo zimnych i bardzo gorących, podobnie zresztą jak unikanie ekstremalnych temperatur. Jeśli chodzi o pielęgnację, najlepiej jest ograniczyć używanie kosmetyków kolorowych lub silnie pachnących i ograniczyć się do delikatnych kosmetyków hipoalergicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *