Sposoby na trądzik

Sposoby na trądzik
5 (100%) 3 głosy

Trądzik należy do najbardziej popularnych, a zarazem najbardziej uporczywych chorób skóry. Standardowo różne odmiany trądziku diagnozowano przede wszystkim o osób młodych, znajdujących się w stanie nastoletnim, jednak od jakiegoś czasu zaczyna się to zmienić i można zauważyć wyraźny wzrost zachorowań również w innych grupach wiekowych.

Trądzik jest chorobą, która ma kilka głównych odmian, wykazujących dość znaczne zróżnicowanie, jeśli chodzi o przebieg, a także szeroko rozumianą epigenezę. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej.

Trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy to nadal najbardziej powszechna odmiana choroby trądzikowej. Jak sama nazwa wskazuje, jest to choroba występująca przede wszystkim w wieku młodzieńczym, ze szczególnym uwzględnieniem nastolatków, chociaż dość częste są zachorowania także u osób powyżej dwudziestego roku życia, zwłaszcza u kobiet.

Główną przyczynę trądziku młodzieńczego stanowią temporalne zaburzenia czynności i funkcjonowania gospodarki hormonalnej, do jakich dochodzi w trakcie procesu dojrzewania organizmu. Trądzik młodzieńczy może mieć ostry, poważny przebieg, który wymaga interwencji doświadczonego specjalisty dermatologa, jednak bardzo często choroba przebiega w sposób raczej łagodny i można ją leczyć przy pomocy mniej inwazyjnych metod.

Jeśli chodzi o skuteczne domowe sposoby na trądzik, to można zalecić przede wszystkim okresowe przemywanie zakażonej skóry niewielką ilością spirytusu salicylowego, a także stosowanie odpowiedniej diety, niezbyt bogatej w tłuszcze, natomiast bogatej w witaminy i mikroelementy.

Czytaj więcej na stronie beztradziku.pl

Trądzik różowaty

Kolejną, o wiele poważniejszą i o wiele bardziej skomplikowaną odmianą choroby trądzikowej jest tak zwany trądzik różowaty. Ta odmiana trądziku bywa nazywana „chorobą nerwową małych naczyń skóry“. Co to oznacza?

Niezwykle istotnym czynnikiem ryzyka, jeśli chodzi o trądzik różowaty, jest stres. W wyniku ekspozycji na stres, dochodzi do upośledzenia czynności układu odpornościowego, co może stanowić przyczynę zachorowania na trądzik różowaty. Dość powszechnie uważa się też, że jest to choroba o silnym podłożu autoimmunologicznym.

Do pozostałych czynników ryzyka należą problemy z układem trawiennym, problemy z układem wydalniczym, a także spożywanie alkoholu, palenie papierosów, nadmierna ekspozycja na słońce, wiatr oraz chlorowaną wodę, a także stosowanie kosmetyków, zawierających substancje drażniące, w tym przede wszystkim alkohol.

Trądzik różowaty, w odróżnieniu od pozostałych odmian trądziku (jak na przykład trądzik młodzieńczy lub trądzik niemowlęcy), przeważnie jest chorobą o cięższym przebiegu i wymaga specjalistycznego leczenia pod kontrolą kompetentnego i doświadczonego w leczeniu trądzikowych chorób skóry specjalisty dermatologa. W leczeniu stosuje się takie metody, jak na przykład naświetlanie czy ultradźwięki. Oprócz tego, ważną rolę spełnia suplementacja kwasem foliowym, witaminą k oraz witaminami z grupy B. Istotne znaczenie ma także ogólna zmiana trybu życia, w tym przede wszystkim nawyków żywieniowych oraz unikanie ekspozycji na stres.

2 replies on “Sposoby na trądzik”

  1. Magdalena pisze:

    Nie ma się co martwić o zbytnie wysuszenie skóry. W dużej mierze nie ma to na nic żadnego wpływu, za to zmniejsza się łojotok i zmniejsza się trądzik młodzieńczy. Bo w czasie dojrzewania wydzielanie łoju jest tak duże, że można dosłownie co godzinę myć twarz mydłem i na pewno nie będzie ona wysuszona.

  2. Prokurator pisze:

    Wszystko zależy od tego jakim mydłem myjesz twarz jak masz trądzik. Bo wszystkim się wydaje, że trzeba go jak najbardziej wysuszyć, a tymczasem podstawą jest nawilżenie skóry. Bo to nie to samo co trądzik, ale wiele osób o tym nie wie, bo im się wydaje, że to tłuszcz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *