Sposoby na ból głowy

Sposoby na ból głowy
5 (100%) 2 głosy

Ból głowy to bardzo przykra dolegliwość, która utrudnia wykonywanie codziennych obowiązków, a także jest w stanie zniweczyć plany związane z wypoczynkiem. Każda osoba co najmniej raz w roku ma z takim bólem do czynienia. Na szczęście istnieje szereg sposobów, dzięki którym można szybko wrócić do formy.

Środki farmakologiczne na ból głowy

Naturalnym odruchem przy bólu głowy jest sięganie po różnego rodzaju środki farmakologiczne, takie jak np.: ibuprofen czy paracetamol. Ich atutem jest to, że są one dostępne w każdym sklepie i aptece, bez konieczności uzyskania na nie recepty i stosunkowo szybko uśmierzają ból. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że tego typu środki mogą mocno obciążać wątrobę, szczególnie wtedy, gdy zażywa się je kilka dni z rzędu.

Ponadto, niektóre środki farmakologiczne na ból głowy wpływają negatywnie na poziom koncentracji, co jest szczególnie groźne dla osób prowadzących pojazdy.

Po trzecie, środki farmakologiczne co prawda łagodzą ból, ale nie zostaje przy tym zlikwidowana jego przyczyna. Bywa, że po kilku dniach ból powraca. W takiej sytuacji warto jest zdecydować się na naturalne metody usuwania bólu głowy.

Naturalne sposoby na ból głowy

Pozbycie się bólu głowy wymaga bardzo często zapewnienia sobie odpowiedniej dawki relaksu. Bywa, że przyczyną bólu głowy jest zbyt duże napięcie organizmu, wywołane stresem lub przemęczeniem.

Na ból głowy może więc pomóc kilkukilometrowy spacer, ciepła kąpiel czy też masaż rąk i ramion. Oprócz tego doskonale w przypadku bólu głowy sprawdzają się kompresy. Mowa tutaj nie tylko o zimnym kompresie, umieszczonym na czubku głowy, ale także o gorącym kompresie, umieszczonym na karku, który pozwala na rozluźnienie napiętych w tym miejscu mięśni, co równie skutecznie uśmierza ból głowy. Ten domowy sposób na ból głowy cechuje się bardzo wysoką skutecznością.

Jeśli chodzi o inne skuteczne sposoby na ból głowy, doskonale sprawdzają się także zioła spożywane w formie naparu, takie jak: melisa, mięta, kozłek lekarski, miłorząb i szałwia. Bardzo ceniony w uśmierzaniu bólu głowy jest oprócz tego imbir. Rozgnieciony 3-centymetrowy korzeń imbiru, zalany gorącą wodą, bardzo szybko likwiduje różnego rodzaju stany zapalne, w tym m.in. te, które wywołują ból głowy.

Kiedy warto udać się do lekarza z bólem głowy

Mnogość sposobów na pozbycie się bólu głowy sprawia, że każda osoba może znaleźć ten, który jej najbardziej odpowiada. Niestety, zdarza się, że pomimo licznych prób podejmowania leczenia, ból głowy nie ustępuje. Warto jest wówczas zgłosić się do lekarza, gdyż może oznaczać to poważne problemy ze zdrowiem. Szczególnie wskazana jest wizyta u lekarza, jeśli bólowi głowy towarzyszą dodatkowe objawy, takie jak np.: zaburzenia świadomości oraz problemy z równowagą, wysoka temperatura i bóle oczu, brak możliwości dotknięcia brodą klatki piersiowej ze względu na sztywność karku, czy też problemy z mową i niedowład kończyn. Bagatelizowanie takich objawów i próby samodzielnego poradzenia sobie z nimi, mogą się skończyć długim pobytem w szpitalu.

2 replies on “Sposoby na ból głowy”

  1. leśnik pisze:

    Najlepszy sposób na ból głowy to dotlenienie organizmu. Zwłaszcza wtedy, gdy jest chwila czasu, że można wyjść na spacer. Ja zawsze, gdy tylko mogę, idę do lasu. Tam nie tylko świeże powietrze, ale też cisza i spokój – idealne warunki żeby trochę normalnie pożyć. I ból głowy zdarza mi się praktycznie tylko wtedy, gdy mam mało czasu brak okazji żeby pooddychać pełną piersią.

    • miastowa pisze:

      Wszystko fajnie, ale co można zrobić jak się mieszka w mieście? Nawet jak pójdę do parku, to i tak wszędzie słychać hałas i wszędzie pełno ludzi i samochodów. Ból głowy nie ustępuje, tylko sobie palnąć w łeb… Szczęście mają ci co mieszkają pod lasem, albo na wsi. Chyba zaczynam za tym tęsknić nie tylko ze względu na migreny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *