Skuteczne leczenie haluksów

Skuteczne leczenie haluksów
5 (100%) 2 głosy

Haluks to choroba zwyrodnieniowa, która przejawia się zniekształceniem stopy. Haluksy dotyczą przede wszystkim kobiet – według najnowszych statystyk, paluch koślawy ma co druga kobieta. Główną przyczyną haluksów jest nadwaga, stojący tryb życia, noszenie butów na dużych obcasach oraz płaskostopie. Aby pokonać haluksy nie zawsze wystarczy tradycyjne leczenie zachowawcze. W wielu przypadkach konieczny jest specjalistyczny zabieg na haluksy.

W jaki sposób powstają haluksy?

Haluks to bardzo nieprzyjemne schorzenie, które utrudnia normalne funkcjonowanie i powoduje bardzo duże bóle w chodzeniu. Zbyt wysokie obcasy powodują przeciążenie przedniej części stopy, a dodatkowo obuwie z ostrym czubkiem zwiększa ucisk na duży paluch oraz łuk poprzeczny stopy. To właśnie nadmierny nacisk jest główną przyczyną deformacji palców i nieprzyjemnego bólu. W wyniku zniekształcenia stopa zaczyna nienaturalnie pracować. Przez nierównomiernie rozkładany ciężar ciała, paluch przestaje być najmocniejszym punktem podparcia w czasie chodu i znacząco pogarsza się wytrzymałość tych struktur, które odpowiedzialne są za stabilizację stopy. Haluksy powodują, że mięśnie stopy stają się bardzo słabe, a nadmiernemu przeciążeniu ulega wewnętrzna krawędź stopy.

Jak skutecznie leczy się haluksy?

Leczenie haluksów zwłaszcza w mocno rozwiniętej fazie, jest bardzo skomplikowanym zadaniem, dlatego też osoby, które zauważą pierwsze objawy schorzenia, powinny jak najszybciej zacząć leczenie.

W pierwszej kolejności należy jak najszybciej zapisać się na profesjonalną konsultację ortopedyczną. Doświadczony ortopeda powinien podpowiedzieć nam jak najskuteczniej pokonać haluksy, które nie leczone, mogą w niedalekiej przyszłości sprawiać nam coraz większe problemy. Lekarz po obejrzeniu naszych stóp powinien zaoferować nam najskuteczniejsze formy leczenia. W dzisiejszych czasach stosuje się przede wszystkim specjalne wkładki ortopedyczne, fizjoterapię oraz gimnastykę korekcyjną, która przynosi naprawdę satysfakcjonujące wyniki.

Kompleksowe usuwanie haluksów

Aby pozbyć się tego nieprzyjemnego i bardzo kłopotliwego schorzenia, warto sięgnąć po specjalne plastry na haluksy, albo nowoczesne żelowe osłony, która często wzbogacane są o bardzo skuteczne w działaniu olejki lecznicze. Można skorzystać również z klinów międzypalcowych, albo z pelotów żelowych w kształcie litery T.

W Polsce w walce z haluksami zdecydowanie największą popularnością cieszą się silikonowe wkładki metatarsalne, które są doskonałym rozwiązaniem dla tych kobiet, które mają problem z płaskostopiem poprzecznym. Na naszym rynku dostępne są również specjalne opaski na haluksy oraz profesjonalne aparaty korekcyjne na dzień i na noc. Aparaty są bardzo skutecznie nie tylko w leczeniu, ale również w profilaktyce, dlatego też warto poważnie zastanowić się nad ich zakupem.

Jeżeli metody nieoperacyjne są mało skuteczne, to lekarze mogą przepisać nam stosowne środki przeciwbólowe i zaproponować specjalistyczny zabieg na haluksy, który jest oczywiście ostatecznością.

2 replies on “Skuteczne leczenie haluksów”

  1. kawa z rana napisał(a):

    Leczenie haluksów to przede wszystkim operacja. Nie ma praktycznie innej możliwości, żeby skutecznie się ich pozbyć, więc nie radzę nikomu wierzyć jakimś szamanom i innym kombinatorom, którzy najpewniej będą chcieli was naciągnąć. Lepiej wierzyć lekarzom.

  2. psiaczek napisał(a):

    Jak chcesz wierzyć lekarzom, to nie musi być tak, że na haluksy konieczna jest operacja. Zwłaszcza, że w początkowych stadiach haluksów można je ograniczyć, a praktycznie całkiem zatrzymać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *