Pulsujący ból głowy

Pulsujący ból głowy
4.9 (97.14%) 14 głosy

Ból głowy sam w sobie jest chyba najbardziej bolesny. Duża ilość zakończeń nerwowych w tej części naszego ciała sprawia, że odczucie bólu jest jeszcze bardziej potęgowane. Bardzo niebezpieczną formą tego bólu jest jego odmiana pulsująca. Może powodować ją wiele czynników. Wśród nich są takie, które bezpośrednio szkodzą naszemu życiu.

Rodzaje pulsującego bólu głowy

Istnieje kilka rodzajów pulsującego bólu głowy. Różnią się one natężeniem bólu i jego lokalizacją.

 1. Ból jednostronny – pulsujący ból głowy o charakterze jednostronnym bardzo często ma swoje źródło w skroniach. Dlatego też bardzo często nazywamy go bólem skroniowym. Bardzo często ból ten ma tendencje do nawracania. Zazwyczaj jest on związany ze stanem zapalnym, powstałym w obrębie tętnicy skroniowej. Czasami ból ten nie jest zlokalizowany w obrębie skroni, lecz samej głowy. Wtedy mówimy o bólu migrenowym.
 1. Ból uszny – jak sama nazwa wskazuje, ból ten ma swoje źródło bezpośrednio w okolicy ucha. Stan ten najczęściej jest związany ze zmianami zapalnymi, powstałymi w obrębie ucha środkowego.
 1. Ból pulsujący, charakteryzujący się tępym i kłującym odczuciem dyskomfortu, to z kolei ból związany z powstałym guzem mózgu. Z biegiem czasu ból ten wzmaga się i – co ważne – jest on w zupełności oporny na działanie leków przeciwbólowych.

Jak sobie radzić z pulsującymi bólami głowy?

Pulsujący ból w głowie ma różne przyczyny. W zależności od nich, mamy do czynienia z różnymi metodami walki z nimi. Oto najczęstsze sposoby radzenia sobie z tego rodzaju dyskomfortem.

 1. Odpoczynek. Bardzo często bóle głowy są związane ze zbyt dużym przemęczeniem. Czasami mają one też związek z długotrwałym patrzeniem na monitor (na przykład komputera). W takich sytuacjach odpoczynek i wyjście na zewnątrz są najlepszym rozwiązaniem.
 1. Przy bólach głowy związanych np. z uszkodzeniem zębów, doskonałą metodą na walkę z nimi są zimne okłady, bądź też zimne napoje.
 1. Przy większości pulsujących bólów głowy, pomocne okazują się silne środki przeciwbólowe. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, leki te nie działają w przypadku bólów związanych z powstaniem guza mózgu.

Medycyna naturalna w walce z pulsującymi bólami głowy

Pulsujące bóle głowy można również leczyć za pomocą sposobów znanych medycynie naturalnej. Medyna zachodnia nie ma jednak jednoznacznych dowodów na to, że metody te są skuteczne. Niemniej istnieje grupa pacjentów, która twierdzi, że są pomocne. Chodzi tu głównie o:

 1. Masaże lecznicze – uciskanie określonych punktów na głowie pacjenta sprawia, że przynajmniej w części ból ten jest minimalizowany.
 2. Akupresura – to według niektórych akupunktura, wykonywana bez pomocy igieł. W tej metodzie główne znaczenie ma ucisk konkretnych punktów ciała pacjenta. Chodzi tu przede wszystkim o tak zwane receptory, a więc o miejsca w szczególny sposób aktywne biologicznie.
 3. Akupunktura – tę metodę znają wszyscy. Polega ona na wprowadzaniu igieł do ciała pacjenta. Metoda ta uaktywnia bodźce odpowiedzialne za usuwanie różnego rodzaju dyskomfortów.

2 replies on “Pulsujący ból głowy”

 1. Oleńka pisze:

  Ja miałam okropne pulsujące bóle głowy, ale potem okazało się, że to wszystko z powodu chorób zęba. Ząb nie bolał, ale bolała głowa, a dopiero przy prześwietleniu wyszło, że próchnica zjada go od środka. Gdyby nie to, pewnie skończyłoby się to na martwym zębie, bo ból głowy był wyłącznie jedynym objawem i nic nie wskazywało, że coś się może dziać.

 2. piknik pisze:

  Dajcie żyć, od czego ten pulsujący ból głowy? Myślałem, że mi łeb rozsadzi, bo przecież wali jak młotem pneumatycznym. Nie da się wytrzymać, już wolę normalny ból głowy, bo przynajmniej nie mam wtedy wrażenia, że ciśnienie mi głowę rozsadza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *