Przyczyny, objawy i leczenie ostrogi piętowej

Przyczyny, objawy i leczenie ostrogi piętowej
5 (100%) 1 głosy

Na Dzikim Zachodzie utrata ostróg była równoznaczna z utratą pozycji. Kowboj bez odpowiednich butów nie mógł liczyć na szacunek, ponieważ swoim wyglądem świadczył o przegranej potyczce.

Dziś nie padniemy ofiarami ostracyzmu. A jednak – trzeba przyznać – pięty potrafią nieźle skomplikować życie.

Ostroga piętowa, czyli co?

Z łaciny nazwiemy ją „calcar calcanei”, z języka medycznego „zapaleniem przyczepu rozcięgna podeszwowego”. A po ludzku?

Zacznijmy od rozcięgna piętowego, bo to na nie możemy zrzucić (prawie) całą winę. Jest to taki napięty pas, który łączy palce z piętą. Przez kilkadziesiąt lat życia umożliwia nam chodzenie, bieganie, zachowanie równowagi. Jednak nieodpowiednio pielęgnowany jest narażony na zapalenie.

W wyniku długotrwałej infekcji na przyczepie rozcięgna (czyli pięcie) powstają maleńkie wypustki. Ich wzrost możemy mierzyć w milimetrach. Choć zdjęcia rentgenowskie przerażają wizją „wbitych gwoździ”, ostrogi same w sobie nie bolą. To zaledwie kosteczki, część naszego organizmu! Gdy jednak zaczną naciskać na nerwy, ich obecność staje się niepożądana.

Objawy ostrogi piętowej

Źródło rzetelnych informacji na temat objawów ostrogi piętowej: https://ostrogapietowa.net.pl/

Kluczową kwestią jest ustalenie, czy nasz ból rzeczywiście bierze się z powodu kilku wyrostków. Aby to ustalić, spróbujmy prześledzić listę objawów ostrogi piętowej:

    • w początkowej fazie odczuwamy ból podczas chodzenia, później także w spoczynku,
    • wyczuwamy delikatne wypustki na pięcie,
    • zdjęcie rentgenowskie pokazuje obecność ostróg.

Przyczyny ostrogi piętowej

Aby skutecznie wyleczyć chorobę, należy dowiedzieć się, dlaczego powstała właśnie u nas. Dzięki temu w przyszłości będziemy mogli podjąć odpowiednie działania profilaktyczne. Powodów ostrogi piętowej szukajmy przede wszystkim w zbyt wielkim przeciążeniu rozcięgna. Jeśli uprawiamy sport, zróbmy sobie mały rachunek sumienia. Jak biegam? Czy rozgrzewam się przed każdą trasą? Jakie nosze buty? Czy traktuję wysiłek fizyczny poważnie? Niewłaściwe uprawianie cięższych sportów, takich jak jogging, taniec czy siatkówka, sprzyja powstawaniu urazów.

Nie oznacza to, że mamy zalegać na kanapie. Stwierdzono bowiem, że równie ważnym powodem powstawania wypustków jest nadwaga. Zbyt duża masa ciała dodatkowo obciąża stopy, nawet jeśli zachowamy aktywność nietoperza w samo południe. Coraz więcej osób boryka się także z płaskostopiem. Podłużne, poprzeczne, niezdiagnozowane – nie szkodzi. Stan zapalny nie zwraca uwagi na rodzaj. Zaatakuje znienacka.

Ponadto istnieje jeszcze kilka mniej poważnych czynników: chodzenie w butach na wysokim obcasie, wcześniej przebyte infekcje, noszenie niewygodnego obuwia czy podeszły wiek.

Leczenie ostrogi piętowej

Przede wszystkim: pozbądźmy się wstydu. Aby zniszczyć ból, musimy udać się do lekarza. Wszelkie leki przeciwbólowe to zaledwie działania na krótką metę. Dlatego usiądźmy wygodnie w fotelu: opowiemy specjaliście o swoich ostrogach.

Lekarz zapewne przed postawieniem diagnozy zleci nam wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Ponadto przeprowadzi wywiad, zbada kończynę, wyściska i opuka piętę. Konieczne jest prawidłowe zlokalizowanie ogniska bólu, ponieważ będzie ono decydować o rodzaju choroby.

Samo leczenie trwa nawet rok. Jednak nie zamartwiajmy się na zapas! Jest bowiem skuteczne i w 90% wyleczalne nieoperacyjnie. Przede wszystkim dzięki odpowiedniej rehabilitacji, na którą składają się fizykoterapia i kinezyterapia, przyjmowanie doustnych środków przeciwzapalnych, zmiana obuwia na wygodniejsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *