Przyczyny migreny

Przyczyny migreny
5 (100%) 11 głosy

Migrena stanowi popularne i powszechnie znane schorzenie, będące domeną wielu osób – pozornie zdrowe osoby zmagają się z trudnymi do zniesienia dolegliwościami bólowymi w obrębie głowy. W celu rozpoznania migreny wykorzystuje się Międzynarodową klasyfikację bólów głowy, w której wyznaczone są kryteria umożliwiające postawienie diagnozy – migrena przedstawiana jest w nich jako nawracający, intensywny oraz często pulsujący i jednostronny ból głowy, któremu towarzyszą nudności oraz wymioty, jak i niejednokrotnie zaburzenia odbioru bodźców sensorycznych.

Charakterystyczna dla napadu bólowego jest nadwrażliwość na bodźce wzrokowe, słuchowe lub zapachowe, jak również doznania w obrębie ciała. Z uwagi na intensywność omawianej dolegliwości, warto przyjrzeć się bliżej jej przyczynom – poniżej kilka informacji odnoszących się do etiologicznych podstaw schorzenia.

Przyczyny migreny – co jest źródłem dolegliwości bólowych?

Warto zaznaczyć, że bezpośrednie powody migreny nie zostały wyraźnie określone w środowisku medycznym – spekulacje odnoszące się do źródła, jakim jest przyczyna migreny, krążą wokół neurologicznych fundamentów dolegliwości.

Powodem migreny w tym ujęciu staje się nadmierne wydzielanie serotoniny, która jest neuroprzekaźnikiem odpowiedzialnym za uregulowane i optymalne napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Jej nadmiar wywołuje więc gwałtowny skurcz, który odbierany jest jako ból głowy, charakterystyczny dla migreny.

Genetyczne uwarunkowania wystąpienia migreny

Należy zaznaczyć, że u około pięćdziesięciu procent pacjentów, cechujących się napadami bólów migrenowych, występują powiązania w rodzinie, dotyczące podobnych objawów – wobec tego można uznać, że istnieją pewne czynniki genetyczne, warunkujące zachorowanie na migrenę.

Czynniki zewnętrzne wywołujące migrenę

Wśród elementów, mających wpływ na pojawienie się ataków można wymienić czynniki:

 • związane z aktualnym stanem zdrowia – nadciśnienie, menstruacja lub ciąża u kobiet, infekcja, zapalenie zatok, zmiany hormonalne, niedożywienie,
 • wynikające z emocji – obciążenie psychiczne, stres, niepokój lub depresja,
 • dietetyczne – spożywanie niektórych produktów może wywoływać atak migreny, jednak czynniki te są wysoce zindywidualizowane i trudne do identyfikacji,
 • farmakologiczne – przyjmowanie niektórych leków może stać się powodem napadu bólu głowy,
 • wynikające z prowadzonego trybu życia – zmiana miejsca zamieszkania, daleka podróż, niewystarczająca ilość oraz jakość snu,
 • zewnętrzne – warunki atmosferyczne, długotrwałe oglądanie telewizji, przebywanie w pomieszczeniu zadymionym papierosami, hałas, intensywne zapachy lub bodźce wzrokowe.

Jak wynika z powyższego zestawienia, atak migreny może być wywołany przez wiele czynników, nieraz zupełnie niezależnych od pacjenta – z tego względu tak ważne staje się wsparcie dla osób cechujących się omawianą dolegliwością oraz pomoc psychologiczna, jak również profesjonalna opieka medyczna pod kontrolą lekarza specjalizującego się w tego typu schorzeniach.

2 replies on “Przyczyny migreny”

 1. Janosik pisze:

  Jasne, migrena jest powodowana genetycznie. Już ci lekarze nie mają co wymyślić, żeby przykryć swoją NIEwiedzę na tematy, którymi się zajmują. Przecież od lat wiadomo, że ból nie może być dziedziczony!!! Może jeszcze niech powiedzą, że migrena to choroba XXI wieku, bo przecież to jest ich druga z najczęściej występujących wymówek.

 2. domena pisze:

  Widzę, że niezły zawodnik z Ciebie – lepszy od naukowców, którzy badają te sprawy od lat. Zwłaszcza, że najczęściej właśnie obciążenia genetyczne są bardzo łatwe do obserwowania i można wyznaczyć bardzo łatwą korelację między bólami głowy, a kolejnymi migrenami, które nie są już takie normalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *