Przyczyny bólu głowy

Przyczyny bólu głowy
5 (100%) 13 głosy

Ból głowy to jedna z najczęściej występujących dolegliwości. Dotyka niemal wszystkich – bez względu na wiek, płeć, bądź kondycję fizyczną. Przyczyny bólu głowy mogą być bardzo zróżnicowane – z jednej strony mogą być chorobą samą w sobie, ale równie często zdarza się, iż są objawami innych schorzeń. Bólu głowy nie można lekceważyć – zwłaszcza wtedy, gdy jest silny i trwa przez dłuższy czas. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania, aby ustalić powody bólu głowy.

Podstawowe przyczyny bóli głowy można podzielić na dwie grupy – samoistne, będące istotą choroby, oraz objawowe, które są pochodną innego schorzenia.

Samoistne bóle głowy

Bóle tego rodzaju najczęściej są bólami typu napięciowego. Do ich głównych przyczyn zalicza się stres, przepracowanie, zmęczenie, nadmiar emocji, zmiany atmosferyczne, brak snu, zanieczyszczone powietrze, hałas, nadmiar alkoholu oraz niektóre pokarmy i środki konserwujące żywność.

Samoistny ból głowy może utrzymywać się przez kilka godzin, bądź przez kilka tygodni. Najczęściej jest określany jako tępy i zwykle pojawia się po obu stronach głowy, bądź w okolicach karku, czoła lub skroni. Ból tego rodzaju zazwyczaj nie jest groźny i można sobie z nim poradzić za pomocą tabletki przeciwbólowej. Jednak gdy trwa zbyt długo, może obniżyć komfort życia i mieć wpływ na koncentrację i szybkość reakcji. Nawracające i utrzymujące się bóle głowy należy zgłosić lekarzowi, gdyż mogą być one objawami groźnego schorzenia.

Migrena

Jednym z najbardziej uciążliwych bólów głowy jest migrena. Chociaż jest zaliczana do bólów napięciowych, to jej objawy są nieco odmienne – ból utrzymuje się przez kilka lub kilkadziesiąt godzin, występuje z jednej strony głowy, często jest poprzedzony mroczkami przed oczami, a dodatkowo towarzyszy mu szereg innych nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak nudności, wymioty, zaburzenia widzenia, światłowstręt i nadwrażliwość na dźwięki.

Przyczyny bólu głowy typu migrenowego nie są do końca znane – mogą ją wywołać emocje, zmęczenie, zbyt długie przebywanie na słońcu, bądź zmiana pogody. Migrena wymaga przyjmowania leków – które po pierwsze łagodzą ból, a po drugie zapobiegają nawrotom.

Bóle objawowe

Ból głowy może towarzyszyć wielu dolegliwościom – nie tylko niewinnemu przeziębieniu, ale także znacznie poważniejszym chorobom. Powody bólu głowy, który nie jest bólem samoistnym, mogą być bardzo różne i mogą świadczyć o tym, iż w organizmie dzieje się coś niedobrego.

Bóle głowy często towarzyszą następującym chorobom:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • neuralgia nerwu twarzowego,
 • zapalenie zatok,
 • wady wzroku,
 • zmiany zwyrodnieniowe (przede wszystkim kręgosłupa),
 • choroby zębów,
 • zatrucia substancjami toksycznymi,
 • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • tętniak mózgu,
 • wstrząs mózgu,
 • guzy mózgu,
 • krwawienia podpajęczynówkowe.

Częstą przyczyną bólu głowy jest przedawkowanie leku – i to zarówno przepisanego na daną chorobę, jak i przeciwbólowego. Dlatego tak istotne jest stosowanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza, bądź umieszczonymi na ulotkach.

2 replies on “Przyczyny bólu głowy”

 1. zezol pisze:

  Mało się o tym mówi, ale ból głowy bardzo często występuje z powodu problemów ze wzrokiem. Jak się nie nosi okularów, to potem takie są efekty. Ale ból głowy pojawia się też w przypadku, gdy okulary albo soczewki są źle dobrane. Zwłaszcza jak są za mocne, to wtedy przy długim noszeniu mogą pojawiać się nawet migreny.

 2. afta pisze:

  U mnie ból głowy zawsze jest zwiastunem choroby. Od razu wiem, że mam obniżoną odporność i zaraz zacznie się jakieś zapalenie. Ból głowy to klasyka w tym przypadku. Następnego dnia od razu mogę umawiać wizytę u lekarza, bo wiadomo na 100%, że na samym bólu głowy się nie skończy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *