Padaczka u dzieci – podstępna i groźna

Padaczka u dzieci – podstępna i groźna
5 (100%) 6 głosy

Epilepsja, zwana potocznie padaczką, to powszechna choroba, która szczególnie niebezpieczna jest w określonych okolicznościach. Najbardziej charakterystycznym i dokuczliwym objawem padaczki są drgawki, mogące występować ze zróżnicowaną częstotliwością.

Epilepsja to choroba, która może dotknąć każdego. Chorują na nią zarówno osoby młode, jak i starsze – przy czym pierwsze objawy pojawiają się przede wszystkim w dwóch okresach życia. Padaczka u dzieci objawia się zazwyczaj już przed ukończeniem pierwszego roku życia. Natomiast w przypadku osób starszych, rozwój choroby często łączy się z przekroczeniem sześćdziesięciu lat.

Padaczka u dziecka

Epilepsja wieku dziecięcego jest wyzwaniem nie tylko medycznym, ale także społecznym. Młodzi ludzie, zdradzający objawy padaczki, narażeni są na nieprzyjemne uwagi, czy wręcz na ostracyzm w gronie rówieśniczym. Mogą oni wzbudzać niechęć, a nawet strach – nieznajomość przyczyn powstawania choroby może prowadzić do skojarzeń z innymi schorzeniami, takimi jak np. padaczka alkoholowa.

Stąd tak ważne jest skuteczne leczenie, które skupiać powinno się przede wszystkim na ograniczeniu ataków padaczkowych, a nawet ich całkowitym wyeliminowaniu. Leczenie to oparte jest przede wszystkim na farmakoterapii, zwłaszcza wtedy, gdy objawy nie są mocno nasilone. W sporadycznych przypadkach leczenie farmakologiczne okazuje się nieskuteczne – wówczas konieczne jest wdrożenie zabiegu neurochirurgicznego.

Objawy padaczki

Jeśli towarzyszy nam wyjątkowo uciążliwa padaczka objawy mają charakter bardzo dokuczliwy. Leczenie chirurgiczne nie daje niestety gwarancji całkowitego ich pokonania, pozwala jednak mieć duże nadzieje, że ich zasięg pozostanie znacznie ograniczony. Od ogólnego stanu chorego zależy to, jak bardzo radykalny będzie zaplanowany zabieg.

Przyczyny padaczki

Nie ma jednoznacznej przyczyny, która wskazywałaby na to, dlaczego powstaje epilepsja. Zauważono jednak pewne określone okoliczności, sprzyjające jej występowaniu. Szczególnie w przypadku dzieci, są to urazy głowy. Padaczka jest bowiem chorobą mózgu, stąd też narażanie go na uderzenie w oczywisty sposób może rzutować na powstanie choroby. Wielu z młodych ludzi, trafiających do gabinetów neurologicznych z podejrzeniem padaczki, wykazuje w wywiadzie medycznym urazy głowy w niedalekiej przeszłości.

Pewnym tropem jest także genetyka – u części dzieci wykazuje się to podłoże w powstawaniu choroby. Stwierdza się także, że przebycie niektórych chorób może stać się przyczynkiem do epilepsji. Są to przede wszystkim udary i zapalenie opon mózgowych.

Bywa, że choroba jest w ogóle nie rozpoznawana, lub rozpoznawana przypadkiem, podczas badań w innym kierunku. Padaczka to bowiem bardzo szerokie określenie i objawy jednego chorego mogą wyraźnie różnić się od tych, towarzyszących drugiemu. Najbardziej kojarzącym się z padaczką jest napad duży, podczas którego chory całkowicie traci świadomość – dostaje silnego ataku drgawek i nie kontroluje swojego ciała. Jednak choroba może objawiać się dużo łagodniej i przez długi czas mylić naszą czujność. Na karb wieku dziecięcego zrzuca się chwilowe stany bezruchu czy skurczów mięśni. Im szybciej rodzice zwrócą uwagę na takie nieprawidłowości, tym lepiej.

Padaczka jest uciążliwą chorobą, jednak można ją leczyć – a jeszcze lepiej jej zapobiegać. W przypadku dzieci często kluczową rolę odgrywa dokładna obserwacja. Warto także dbać o ich bezpieczeństwo, a także wpajać im właściwe wzorce postępowania – nie jest bowiem przypadkiem, że epilepsja w wielu przypadkach bierze się z pozornie niegroźnego urazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *