Objawy migreny

Objawy migreny
5 (100%) 8 głosy

Bóle głowy o podłożu migrenowym cechują się specyficzną charakterystyką, różniąc się od siebie stopniem nasilenia objawów, okresem ich trwania oraz częstotliwością pojawiania się. Pacjenci posiadający podobną przypadłość omawiają odczuwane przez siebie doznania, dzięki czemu możliwe staje się stworzenie zestawienia symptomatologii migrenowej, z uwzględnieniem jej różnorodności.

Jak objawia się migrena? Objawy migreny – jak wyglądają?

Objawy migreny wydają się znane każdemu – pulsujący, nawracający oraz zazwyczaj jednostronny ból głowy staje się bardzo uciążliwym i nieprzyjemnym objawem. W przebiegu jego trwania pojawiają się także symptomy towarzyszące, ułatwiające postawienie diagnozy.

W przebiegu tak zwanego napadu bólowego w migrenie pojawiają się również:

 • światłowstręt (fotofobia),
 • nadwrażliwość na dźwięki (fonofobia),
 • nadwrażliwość na zapachy (osmofobia),
 • nudności oraz wymioty.

Możliwe staje się także występowanie tak zwanej aury, ujawniającej się w postaci parestezji, czyli opacznie odbieranych wrażeń czuciowych, mroczków przed oczyma oraz zaburzeń w polu widzenia, chwilowych niedowładów lub afazji (niezdolności mowy).

Jak rozpoznać migrenę?

Diagnozowanie migreny opiera się na określonych kryteriach, wyznaczonych w międzynarodowej klasyfikacji bólów głowy – wśród nich wymienia się następujące wytyczne, dające podstawę do postawienia rozpoznania migrenowego:

 • co najmniej pięć napadów, odpowiadających swoim przebiegiem poniżej scharakteryzowanym objawom,
 • napadowe bóle głowy o długości trwania od czterech do siedemdziesięciu dwóch godzin, niepodawane zabiegom terapeutycznym lub niereagujące na podjęte leczenie,
 • ból głowy o jednej z następujących cech: jednostronnie umiejscowiony, pulsujący, nasilający się w wyniku podejmowania aktywności fizycznej,
 • towarzyszące atakowi bólowemu nudności lub wymioty, zaburzenia odbioru bodźców sensorycznych (nadwrażliwe reakcje),
 • brak innych podstaw mogących być przyczyną napadów bólowych.

Funkcjonowanie pacjentów z bólami migrenowymi

W oparciu o wspomniane powyżej objawy schorzenia, jakim jest migrena, warto zaznaczyć, że jakość życia pacjentów charakteryzujących się podobnymi dolegliwościami jest znacznie zaburzona – możliwość pojawienia się napadów bólowych może wywoływać napięcie, stres oraz prowadzić do zaburzeń nerwowych oraz emocjonalnych. Ciągły lęk przed wystąpieniem ataku migreny sprawia, że pacjenci mogą wycofywać się z życia społecznego, chcąc uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji napadu bólu głowy w miejscu publicznym.

Z tego względu tak ważne jest wsparcie, adresowane do pacjentów z migreną, mające na celu nie tylko niwelowanie objawów przy pomocy farmakologii, lecz również szeroko rozumianą pomoc psychologiczną, istotną w odniesieniu do codziennego funkcjonowania z migreną. Odpowiednio wcześnie podjęte środki wspierające i zapobiegawcze niekorzystnym skutkom w odniesieniu do psychiki i emocji pacjenta, mogą okazać się zbawienne w nawiązaniu do jego codziennego życia. Warto więc bliżej zainteresować się migreną, nie tylko w odniesieniu do jej medycznego podłoża.

2 replies on “Objawy migreny”

 1. Żaneta pisze:

  U mnie migrena zawsze połączona jest z wyższą temperaturą. Od razu robi mi się gorąco, robię się cała czerwona, a wtedy już wiem, że zaraz pojawi się świdrujący ból głowy. Najczęściej towarzyszy mu przyspieszone bicie serca i właściwie jestem nie do życia.

 2. koleżanka pisze:

  Kochana, to może nie być zwykła migrena czy ból głowy. Na Twoim miejscu przebadałabym się u lekarza, bo może się okazać, że ból głowy jest oznaką jakiejś choroby. Zwłaszcza, że najczęściej nie jest łatwo u siebie zrobić szybki rekonesans i zrobić diagnozę chorobową.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *