Napięciowy ból głowy

Napięciowy ból głowy
5 (100%) 15 głosy

Ból głowy to dolegliwość, która znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie, szczególnie wtedy, gdy trzeba wykonać w ciągu dnia szereg czynności wymagających aktywności umysłowej. Istnieje wiele odmian bólu głowy. Wśród nich znajduje się m.in. napięciowy ból głowy, który na podstawie wielu szacunków jest najczęściej występującą odmianą tej dolegliwości.

Czym jest napięciowy ból głowy i jak się objawia?

Napięciowy ból głowy to taki ból głowy, który pojawia się po obu jej stronach, niekiedy obejmując ją nawet w całości. Jest to zazwyczaj ból tępy, o charakterze uciskowym. Bardzo charakterystyczne dla napięciowego bólu głowy jest to, że osoba, którą ta dolegliwość dotyka, ma wrażenie, jakby jej głowa została otoczona obręczą.

Jeśli chodzi o intensywność napięciowego bólu głowy, jest ona umiarkowana. Napięciowy ból głowy od innych dolegliwości bólowych tego typu odróżnia to, że nie towarzyszą mu nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło i dźwięki. Mogą się natomiast pojawiać dolegliwości bólowe, obejmujące tylne części szyi.

Rodzaje napięciowego bólu głowy

Można wyróżnić dwie odmiany napięciowego bólu głowy. Taki ból może mieć charakter przewlekły, ale także epizodyczny, który dzieli się z kolei na rzadko i często występujący. O epizodycznym napięciowym bólu głowy mówimy wtedy, gdy ból głowy trwa od pół godziny do 7 dni i występuje mniej niż przez 15 dni w ciągu 3 ostatnich miesięcy.

Przyczyny napięciowego bólu głowy

Główną przyczyną napięciowego bólu głowy jest, jak sama nazwa wskazuje, stan zbyt dużego napięcia, który może być wywołany nie tylko przez nadmierny stres, małą ilość snu i niekorzystną pogodę, ale także przez głód i odwodnienie, używki lub przebywanie przez dłuższy czas w niewygodnej pozycji.

Zapobieganie napięciowym bólom głowy

Istnieją skuteczne sposoby na zapobieganie napięciowym bólom głowy. Należy przede wszystkim bardziej dbać o organizm, unikając w jak największej mierze czynników, które mogą sprzyjać pojawianiu się bólu, poprzez ćwiczenia relaksacyjne i psychoterapię, ale także zapewniając sobie odpowiednią ilości odpoczynku po wysiłku fizycznym oraz umysłowym, czy też dbałość o odpowiedni sposób odżywiania się w ciągu dnia.

Jak leczyć napięciowy ból głowy – Leczenie napięciowego bólu głowy

Napięciowe bóle głowy można likwidować przede wszystkim za pomocą popularnych leków, które są dostępne bez recepty. Zalicza się do nich m.in. ibuprofen, aspirynę i indometacynę. Należy pamiętać jednak o tym, że takie leki nie leczą przyczyn napięciowego bólu głowy, lecz jedynie łagodzą jego objawy. Trzeba uważać także, by nie przedawkować takich leków. Nie powinno się ich stosować częściej niż 10 razy w ciągu miesiąca. W przypadku braku ich skuteczności, należy udać się do lekarza.

Jeśli chodzi o ból głowy napięciowy, w takiej sytuacji lekarz może przepisać inne leki przeciwbólowe, w szczególności z grupy tryptanów. W przypadku, gdy leki przeciwbólowe mają szkodliwe działanie na daną osobę, lekarz może przepisać zamiast nich leki przeciwdepresyjne, które posiadają właściwości rozluźniające.

2 replies on “Napięciowy ból głowy”

  1. korpo pisze:

    Bóle głowy bardzo często występują w efekcie stresu, który jest coraz bardziej obecny w naszym życiu. I często właściwie nie wiadomo po co, bo większość z nas wcale nie musi pracować w korpo, ale wolimy wyznawać zasadę, że od przybytku głowa nie boli.

  2. Sebastian D. pisze:

    Moja żona ciągle mówi, że ma napięciowy ból głowy. Jak nie wiem co mam zrobić, w sensie jak ją wkurzyć, to zawsze pytam jak tam jej napięcie. I efekt jest taki, że mam święty spokój przez cały wieczór albo i dłużej. Dobry sposób, bo potem sama w łachę i tak przyjdzie i nie będzie wymyślać, że ma migrenę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *