Najpopularniejsze choroby przenoszone drogą płciową

Najpopularniejsze choroby przenoszone drogą płciową
5 (100%) 3 głosy

Chorobami przenoszonymi drogą płciową można się zarazić poprzez kontakty seksualne z osobami chorymi bądź będącymi nosicielami chorobotwórczych czynników. Niektóre z tych chorób są groźne nie tylko dla zdrowia człowieka, ale nieleczone mogą prowadzić nawet do śmierci. Dlatego też bardzo ważna jest świadome wybieranie partnerów seksualnych, a także stosowanie zabezpieczeń (na przykład prezerwatywy), która znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo zarażenia, choć nie eliminuje go całkowicie.

 

Wśród chorób przenoszonych drogą płciową można wyróżnić choroby ze względu na sposób w jakich dochodzi do zakażenia oraz ze względu na czynnik chorobotwórczy odpowiedzialny za wywołanie konkretnych chorób i zmian chorobowych. Wyróżnia się więc choroby weneryczne pochodzenia bakteryjnego (kiła, rzeżączka, bakterie Chlamydia trachomatis wywołujące chlamydiozę) i wirusowego (AIDS, opryszczka genitaliów, zapalenie wątroby typu B i C), wirus HPV, a także wywołane przez zmiany grzybiczne oraz przez obecność pasożytów – do takich chorób zaliczamy między innymi kandydozę, grzybicę układu moczowo-płciowego, wszawicę łonową czy świerzb.

Więcej na temat wirusa hpv na stronie https://drwenerolog.pl/choroby/hpv/

Najgroźniejsze dla zdrowia człowieka uznaje się zarażenia chorobami wenerycznymi spowodowanym Badanie na HPVprzez wirusy, ponieważ w większości nie ma możliwości całkowitego wyeliminowania wirusa z organizmu, a leczenie polega jedynie na objawowym łagodzeniu skutków zarażenia i tak zwanym „uśpieniu” wirusa. Nieleczone choroby wirusowe mogą skutkować zgonem, dlatego ważne jest odpowiednio wczesna reakcja na wszelkie niepokojące zmiany i szybkie podjęcie leczenia.

Również choroby pochodzenia bakteryjnego, czyli kiła i rzeżączka, a także chlamydioza może prowadzić do poważnych zmian w zdrowiu osoby zarażonej. Nieleczona chlamydioza w wielu przypadkach prowadzi do bezpłodności, a zlekceważenie objawów kiły może skutkować dużym wyniszczeniem organizmu, prowadzącym nawet do śmierci chorego.

Grzybiczne choroby weneryczne zwykle nie niosą zbyt groźnych skutków dla zdrowia osoby chorej, ale są dość uciążliwe w leczeniu. Wymagają stosowania długotrwałej antybiotykoterapii, a mimo to problem często wraca.

 

2 replies on “Najpopularniejsze choroby przenoszone drogą płciową”

  1. Jonasz napisał(a):

    Wbrew pozorom zapalenie wątroby to nie jest łatwa do zwalczenia choroba. Najczęściej jest to obarczone dużym i długim leczeniem, najczęściej antybiotykami i nie zawsze to pomoże. Powiem więcej – często po prostu niewiele da. więc trzeba być na to przygotowanym, że nie będzie łatwo.

  2. już kończę napisał(a):

    Wirusowe zapalenie wątroby nie daje się powstrzymać antybiotykami, przynajmniej nie zawsze. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku tego, że lekarze nie zawsze je wykrywają, a są i tacy wierzcie mi, że nie mają pojęcia co to jest WZW bo nigdy się z tą chorobą nie spotkali.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *