Migrena z aurą

Migrena z aurą
5 (100%) 6 głosy

Migrena stanowi popularne schorzenie, którego doświadcza około pięć do ośmiu procent społeczeństwa. Polega na intensywnym, zazwyczaj jednostronnym i pulsującym bólu głowy, który może być wywoływany różnymi czynnikami, uzależnionymi od predyspozycji konkretnego pacjenta. Warto wspomnieć, że charakterystyczną cechą migreny okazuje się być aura – migrena z aurą występuje u co trzeciego pacjenta, cierpiącego na specyficzny ból głowy i wydaje się jednym z intrygujących objawów.

Migrena i aura – skąd się biorą – Przyczyny migreny z aurą

Najprawdopodobniej przyczyną pojawiania się aury są chwilowe zaburzenia w układzie nerwowym – z uwagi na źródło ataku bólowego, jakim są rozszerzone naczynia krwionośne w mózgu – można przypuszczać, że tam także tkwi powód występowania zjawisk charakterystycznych dla aury migrenowej.

Być może krótkotrwałe i przemijające niedotlenienie komórek nerwowych sprawia, że bodźce odbierane przez mózg są opacznie integrowane oraz interpretowane, stąd dziwne wrażenia nazywane aurą.

Charakterystyka aury migrenowej

Aura w migrenie oznacza występowanie specyficznych i trudnych do opisania zjawisk odbieranych przez zmysły pacjenta – najczęściej dotyczy ona wrażeń wzrokowych, w obrębie których pojawiają się mroczki i charakterystyczne, świecące błyski, przyjmujące różnorodne kształty. Mogą wystąpić również zaburzenia widzenia w postaci ubytków w polu widzenia – część obrazu zostaje zasłonięta przez ciemną plamę.

Aura może dotyczyć także innych zmysłów pacjenta z migreną – często występują zaburzenia czucia powierzchniowego, odczuwane jako drętwienie, mrowienie lub specyficzne dolegliwości bólowe.

Warto zaznaczyć, że aura u każdego pacjenta może przebiegać nieco odmiennie, obejmując szeroko rozumiane halucynacje wzrokowe, słuchowe lub omamy czuciowe. W skrajnych przypadkach mogą również wystąpić zaburzenia mowy – brak wyraźnego wypowiadania się lub całkowita niemożność mówienia oraz zaburzenia pamięci.

Czy aurze w migrenie można zapobiec?

Zjawisko, jakim jest aura w migrenie, nie stanowi niebezpieczeństwa dla pacjenta – zazwyczaj jest krótkotrwałe i odnosi się do około dwudziestominutowych okresów, opisanych powyżej zaburzeń. Z tego względu nie wydaje się groźne dla zdrowia pacjenta. Warto jednak zaznaczyć, że pojawienie się aury należy skonsultować z lekarzem, którym najczęściej jest neurolog – zleci on bowiem badania, mające na celu wykluczenie innych niż migrena przyczyn występowania objawów.

Ciekawym faktem jest także, że aura występuje najczęściej u młodych osób, chorujących na migrenę – z wiekiem zaczyna słabnąć, a jej charakterystyczne objawy powoli zanikają, cechując się krótszym czasem trwania, mniejszym nasileniem oraz rzadszym pojawianiem się.

Jak wynika z powyższego zestawienia informacji, aura towarzysząca migrenie wydaje się interesującym zjawiskiem – zaburzenia neurologiczne okazują się występować w postaci zróżnicowanych objawów, uzależnionych od indywidualnych predyspozycji każdego pacjenta. Z czasem do aury można się przyzwyczaić i staje się ona wtedy mniej przerażająca.

2 replies on “Migrena z aurą”

  1. Malborska pisze:

    Możecie wierzyć lub nie, ale ja mam taką migrenę z aurą, że przed oczami mam takie błyski, jakby się burza odbywała w pomieszczeniu w którym przebywam. Dosłownie flesze strzelają jak od aparatu i jeszcze tylko grzmotów brakuje, żebym całkiem zwariowała od tego bólu głowy.

    • Flexible pisze:

      To wcale nie jest nic takiego nie do uwierzenia. Migrena z aurą objawia się właśnie w ten sposób, że pokazują się takie iskierki i w pewnym sensie można mówić o omamach wzrokowych. Migrena z aurą właściwie oddziałuje na całe ciało, ale właśnie w głowie są podstawowe objawy, nie zawsze jest to ból głowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *