Migrena w ciąży

Migrena w ciąży
5 (100%) 21 głosy

Migrena jest schorzeniem uciążliwym oraz zaburzającym codzienne funkcjonowanie pacjentów – jej częstotliwość, nasilenie bólu oraz przyczyny jego pojawiania się są zróżnicowane i okazują się być dyktowane indywidualnymi predyspozycjami organizmu.

Warto zastanowić się nad występowaniem dolegliwości migrenowych u kobiet ciężarnych – migrena podczas ciąży jest bowiem częstym zjawiskiem, a jej leczenie staje się ograniczone z uwagi na szkodliwość terapii farmakologicznej dla płodu. Terapia migreny w ciąży jest więc wyjątkowo ograniczona, jak również cechuje się określoną specyfiką działania.

Migrena podczas ciąży

Dolegliwości bólowe w obrębie głowy dotyczą wielu kobiet ciężarnych – w celu rozpoznania migreny muszą jednak wystąpić specyficzne kryteria, stanowiące swego rodzaju podstawowe warunki postawienia diagnozy: jednostronny ból głowy, cechujący się specyficznym pulsowaniem, któremu towarzyszą nudności lub wymioty, światłowstręt oraz nadwrażliwość na inne bodźce zewnętrzne, drętwienie kończyn, mrowienie oraz inne zaburzone doznania czuciowe o podłożu neurologicznym.

Powyżej wymienione objawy wydają się wyjątkowo trudne oraz męczące, zwłaszcza w odniesieniu do kobiet w ciąży, których stan ogranicza możliwości radzenia sobie z ich leczeniem.

Warto zaznaczyć, że migrena w ciąży pojawia się zazwyczaj w pierwszym trymestrze i jest wywołana zmianami hormonalnymi, wynikającymi ze stanu kobiety – jednym z powodów bólów migrenowych są bowiem zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia ciśnienia krwi, stające się przyczyną napadów bólowych. W kolejnych trymestrach ciąży dolegliwości te powinny ustąpić, z uwagi na stopniowe regulowanie wspomnianych zaburzeń.

Migrena a ciąża – jak sobie radzić? Leczenie migreny w ciąży

W odniesieniu do leczenia migreny w ciąży, konieczna staje się konsultacja z lekarzem specjalistą, jakim najczęściej jest neurolog – należy poinformować go o ciąży, w celu dostosowania postępowania terapeutycznego do specyfiki stanu kobiety. Istnieją bowiem leki przeciwbólowe, które mogą być przyjmowane przez kobiety w ciąży, nie wykazują bowiem szkodliwego działania na płód. Niezbędne okazuje się zaordynowanie terapii farmakologicznej, optymalnie dopasowanej do stanu kobiety, w celu ograniczenia dolegliwości i poprawienia komfortu oraz jakości codziennego funkcjonowania pacjentki.

Warto także zainteresować się sposobami zapobiegania oraz łagodzenia pojawiających się objawów – wszelkie działania mające na celu zniwelowanie napięcia, relaks i wyciszenie systemu nerwowego, obniżenie ciśnienia, jak i uspokojenie emocji, wydają się jak najbardziej zasadne w przypadku kobiet w ciąży. Odpoczynek, duża ilość snu oraz przebywanie w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu, powinny przyczynić się do złagodzenia objawów lub ograniczenia ich występowania.

Zasadne okazują się także relaksacyjne masaże oraz techniki medytacyjne i wizualizacje – wszelkie działania wywołujące u kobiety ciężarnej poczucie wyciszenie i odprężenia stanowią podstawę działań profilaktycznych w odniesieniu do migrenowych bólów głowy.

2 replies on “Migrena w ciąży”

  1. ułanka pisze:

    Migreny w ciąży są bardzo niebezpieczne głównie ze względu na to, że kobieta ma nieodpartą chęć sięgnięcia po środki przeciwbólowe. A w ciąży nie można brać żadnych tabletek na ból głowy. Nawet jak migrena się powtarza, jest nieznośna i trudno z nią wytrzymać – trzeba pamiętać, że o absolutnie wszystkich lekach na ból głowy w ciąży decydował lekarz.

  2. Kocica pisze:

    Migrena w ciąży to nie mit, ani wymysł lubiącej się pieścić kobietki. U mnie bóle głowy w ciąży były tak nieznośne, że nie wiedziałam co ze sobą zrobić. Przyrzekłam sobie przed ciążą, że nie wezmę żadnej tabletki przez 9 miesięcy, ale bolało tak, że byłam pewna, że nie wytrzymam. Jakimś cudem się udało i nie trułam mojej kochanej fasolki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *