Migrena oczna

Migrena oczna
4.8 (95%) 12 głosy

Migrena jest chorobą występującą oraz scharakteryzowaną w Międzynarodowej Klasyfikacji Bólów Głowy – jednym z jej typów jest tak zwana migrena oczna, czyli inaczej mówiąc migrena siatkówkowa. Poniżej przedstawiono jej krótką charakterystykę, z uwzględnieniem przyczyn, specyficznych objawów oraz sposobów leczenia lub zapobiegania pojawieniu się dolegliwości.

Migrena oczu – skąd się bierze?

Przyczyny występowania objawów migreny ocznej okazują się być różnorodne i trudne do zdefiniowania – często migrena cechuje się uwarunkowaniami genetycznymi. Ponadto, wśród czynników powodujących ataki bólowe wymienia się stres, zaburzenia hormonalne, reakcje alergiczne na określone produkty spożywcze, zaburzenia ciśnienia, zbyt intensywne bodźce zewnętrzne. Można więc uznać, że przyczyny występowania dolegliwości są różne, a atak bólu migrenowego może być wywołany wieloma czynnikami. Są one uzależnione od indywidualnego funkcjonowania każdego pacjenta i bywają rozpoznawane w drodze uważnej obserwacji oraz eliminacji.

Objawy migreny ocznej

Charakterystyczną cechą migreny ocznej są zaburzenia w polu widzenia oraz zaburzenia odbioru bodźców wzrokowych. Jej najbardziej specyficznym objawem okazuje się być jednostronność – dolegliwości związane z oczami dotykają tylko jednego oka. Zazwyczaj odnoszą się one do utraty widzenia w jednym oku, które przemija po ataku, trwającym zwykle krócej niż godzinę.

Ponadto, wśród objawów migreny ocznej można wyróżnić tępy ból głowy i oczu – pacjenci określają go jako rozpoczynający się za oczami i stopniowo rozprzestrzeniający się na całą głowę.

Zaburzenia widzenia, których doświadczają pacjenci cierpiący na migrenę oczną wydają się podobne do tych, jakie występują w klasycznej migrenie z aurą – są to mroczki przed oczyma, migocące błyski oraz zaciemnianie pola widzenia. Ich specyfika jest różnorodna.

Diagnozowanie migreny ocznej

W celu rozpoznania omawianego typu migreny i postawienia diagnozy muszą pojawić się czynniki, stanowiące podstawę do określenia schorzenia – kryteria diagnostyczne migreny ocznej to:

  • pojawianie się odwracalnych zaburzeń widzenia podczas ataku bólowego,
  • objawy dotyczące oczu zapowiadają nadchodzący atak bólowy, który występuje od czterech do siedemdziesięciu dwóch godzin po ich pojawieniu się,
  • ból głowy charakteryzuje się jednostronnością oraz pulsowaniem, wzmagany jest codzienną aktywnością i towarzyszą mu nudności lub wymioty oraz nadwrażliwość na światło i inne bodźce zewnętrzne,
  • wykluczone zostało inne schorzenie, mogące wywoływać podobne objawy.

Leczenie migreny ocznej

Migrena oczna wywoływana konkretnymi czynnikami może być poddana leczeniu profilaktycznemu, polegającemu na unikaniu przyczyn występowania ataków bólowych.

Zobacz również: Leczenie Migreny

Terapia farmakologiczna umożliwia skrócenie napadów bólu lub ograniczenie ich częstotliwości, musi być jednak profesjonalnie opracowana i dostosowana do predyspozycji organizmu danego pacjenta. Z tego względu bardzo ważna staje się konsultacja specjalistyczna w przypadku pojawiania się dolegliwości migrenowych.

2 replies on “Migrena oczna”

  1. Asia W pisze:

    Migrena oczna to nie tylko ból głowy. U mnie boli głowa, ale przede wszystkim mam ból, który można określić jako ból gałek ocznych. Nie wiem jak to możliwe, albo czy to w ogóle ma sens, bo nie wiem czy oczy mają zakończenia nerwowe i mogą odczuwać ból, ale przy migrenie ocznej bolą mnie oczy i też oczodoły.

  2. zolik pisze:

    A weź znajdź lekarza, który będzie się znał na migrenie ocznej i nie będzie problemu bagatelizował. Zazwyczaj jak przychodzisz z takim tematem to podskórnie czujesz, że trochę cię lekceważy i ma gdzieś to, co mówisz. A tymczasem migrena oczna to ogromny ból i często zwykłe środki przeciwbólowe na niego już nie pomagają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *