Migrena częściej u kobiet przez hormony

Migrena częściej u kobiet przez hormony
5 (100%) 2 głosy

Z analizy badań naukowych wynika, że testosteron jest hormonem, który chroni przed migreną. Na drugim biegunie znajduje się typowo żeński hormon: prolaktyna, która może nawet nasilać jej objawy. To wyniki prac prof. Antonio Ferrer-Montiela. Największe znaczenie ma jednak estrogen i to właśnie on został dokładniej opisany przez naukowców

Zaczęło się od obserwacji naukowców, którzy robili testy na zwierzętach. Okazało się, że migrena różniła się w zależności od płci. Prof. Antonio Ferrer-Montiela postanowił więc przyjrzeć się czy tak samo jest u ludzi. Pod lupę wziął badania hormonów występujących u kobiet i mężczyzn.

Najpierw sprawdzony został estrogen. Głównie ze względu na to, że wcześniej oznaczany był jako jeden z czynników, który powoduje u kobiet częstsze migreny niż u mężczyzn. Ma także wpływ na zależność pomiędzy miesiączką a sporymi bólami, które mogą nawracać w regularnych cyklach.

Jak działa estrogen na migrenę

Badacze z Hiszpanii rozwikłali ten problem. Według nich kluczowe jest stężenie estrogenu. Gdy się zmienia, rośnie też wrażliwość komórek naczyń krwionośnych wokół nerwu trójdzielnego na bodźce. Ma to bezpośredni wpływ na napady bólowe.

Naukowcy podkreślają jednak, że ich wnioski muszą być jednak potwierdzone. Większość z nich opiera się na badaniu zwierząt. By dokładniej poznać rolę estrogenu, należy wykonać pogłębioną analizę. Nie bez znaczenia będzie też wpływ innych hormonów na migrenę u ludzi. Na razie należy to traktować jako hipotezę, choć bez wątpienia niezwykle prawdopodobną. Łatwo ją będzie potwierdzić, a naukowcy z Universidad Miguel Hernández de Elche już zapowiedzieli, że się tym zajmą. Głównie dlatego, że poznanie mechanizmu powodującego migreny pozwoli na opracowanie leków, które będą mogły ograniczyć te przykre dolegliwości, albo wręcz całkowicie je zakończyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *