Łysienie bliznowaciejące – leczenie i przyczyny

Łysienie bliznowaciejące – leczenie i przyczyny
5 (100%) 1 głosy

Określenie „łysienie bliznowaciejące” dla wielu może okazać się dość enigmatyczne. Jest to bardzo rzadko spotykana przypadłość. Jednak nie da się ukryć – jest to choroba, która się zdarza. Dotyka ludzi na całym świecie. I warto sobie zdawać sprawę z jej istnienia. A zapoznając się z tematyką łysienia bliznowaciejące – warto zacząć od samego początku.

Czym jest łysienie bliznowaciejące?

Warto zacząć od podstaw. Łysienie bliznowaciejące jest rzadko spotykane. Ponadto – terminem tym określa się nie jedną konkretną chorobę, a całą grupę chorób. Chorób, których wspólnym mianownikiem jest utrata włosów, która jednocześnie powiązana jest ze zbliznowaceniem tkanki łącznej. Towarzyszy im również uciążliwe swędzenie i pieczenie skóry. W dodatku trwała utrata włosów, która powiązana jest również z pojawieniem się blizn może doprowadzić do poważnych problemów natury psychicznej u człowieka, który dotknięty jest tą chorobą. Z chorobą tą boryka się około 3 procent społeczeństwa, w tym statystycznie rzecz ujmując, choroba dotyka dużo częściej kobiety niż mężczyzn.

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego 

Lekarze i naukowcy są zgodni co do jednej rzeczy – nie ma jednej, konkretnej przyczyny, która odpowiada za łysienie bliznowaciejące. Choroba wywoływana jest przez rozmaite czynniki i choroby, a w jej rezultacie, bez względu na to, co jest przyczyną łysienia, dochodzi do nieodwracalnego zniszczenia mieszków włosowych. Mieszki włosowe zastępowane są przez tkankę bliznowatą.

Kiedy należy podejrzewać łysienie bliznowaciejące?

Łysienie bliznowaciejące jest bardzo rzadkie. Mimo wszystko – może dotknąć każdego człowieka. Warto więc zdawać sobie sprawę z tego, jak wyglądają pierwsze symptomy chorobowe, by móc w porę zareagować. Z czym mamy więc do czynienia w przypadku łysienia bliznowaciejącego?
Same początki choroby nie różnią się jakoś specjalnie od łysienia jako takiego – włosy po prostu wypadają. Po prostu na skórze pojawiają się łyse placki, które z czasem zaczynają się powiększać. W dalszej kolejności mogą pojawić się  nadmierne rogowacenie się naskórka czy też okołomieszkowe stany zapalne. Poza wypadaniem włosów zaczyna pojawiać się ból, swędzenie, pieczenie czy silny ból, który dodatkowo nasila się przy próbie dotknięcia skóry głowy czy też samych włosów.

Zobacz: PortalDermatologiczny.pl

Leczenie łysienia bliznowaciejącego

Niestety, w dzisiejszych czasach nadal nie odkryto skutecznej metody całkowitego wyleczenia z tej dolegliwości. Można jednak leczyć ją doraźnie, w obszarach objętych zapaleniem. Jednak, niestety, włosy które już zdążyły wypaść – nigdy już nie odrosną. W procesie leczenia ważny jest wybór dobrego lekarza. Najlepiej udać się do trychologa. W dodatku do trychologa, który specjalizuje się w leczeniu łysienia bliznowaciejącego – tylko to gwarantuje, że nasze włosy znajdą się w dobrych rękach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *