Leczenie migreny

Leczenie migreny
5 (100%) 19 głosy

Migrena dotyczy około ośmiu procent społeczeństwa i oznacza ból głowy o charakterystycznej specyfice – można uznać, że ta dolegliwość znacząco obniża jakość codziennego funkcjonowania, stając się przypadłością wywołującą zaburzenia emocjonalne, stany depresyjne oraz lęk. Życie z ciągłym ryzykiem nawrotu intensywnego napadu bólu głowy staje się zbyt obciążające dla pacjentów. Warto więc zastanowić się, jak leczyć migrenę oraz jak pozytywnie wpłynąć na codzienność osób, cechujących się tą przypadłością.

Jak się leczy migrenę? Leczenie migreny

Wydaje się, że nie ma skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie migreny – staje się ona dolegliwością, która pozostaje z pacjentem na długie lata, objawiając się w różnych momentach jego codziennego funkcjonowania, wywoływana różnorodnymi czynnikami, uzależnionymi od indywidualnych predyspozycji danej osoby.

Leczenie w przypadku migreny opiera się na stosowaniu farmaceutyków, mających działanie zapobiegające lub przerywające w przypadku pojawienia się ataku. Poniżej kilka słów o lekach dedykowanych osobom, cierpiącym na migrenę.

Leczenie zapobiegawcze – terapia profilaktyczna migreny

W odniesieniu do osób, u których ataki bólowe są wyjątkowo częste – około siedem na trzydzieści dni, podczas których występuje migrena – neurolog najczęściej ordynuje leczenie zapobiegawcze. Z uwagi na uciążliwość objawów oraz stopień ich nasilenia, podobna częstotliwość ataków może być wyczerpująca dla pacjenta. Dlatego zasadne wydaje się podjęcie działań profilaktycznych.

W ich przebiegu pacjent przyjmuje leki przez co najmniej półroczny okres, które po odstawieniu mają zapobiec nawrotom napadów lub znacznie je osłabić. Okazuje się, że podobna terapia jest skuteczna i może znacznie poprawić jakość życia pacjenta z migreną – zazwyczaj ataki nie pojawiają się po zakończeniu leczenia, a jeśli występują to w odczuwalnie ograniczonym stopniu.

Leki na atak migrenowy – leki na migrenę

Osoby cierpiące na migrenę, cechującą się mniejszą częstotliwością napadową nie muszą być poddawane powyższej terapii – w odniesieniu do nich lekarz zazwyczaj przepisuje lekarstwa, które powinny być przyjmowane w trakcie ataku bólowego i mające na celu jego przerwanie.

Leki stosowane w migrenie mogą charakteryzować się wysokim stężeniem substancji przeciwbólowej, co w niektórych przypadkach okazuje się skuteczne. Inne farmaceutyki adresowane do pacjentów z migreną pojawiają się pod nazwą tryptany, a ich zadaniem jest zwężenie naczyń krwionośnych w mózgu – oznacza to, że oddziałują one na przyczynę dolegliwości, gdyż istotą bólu migrenowego jest rozszerzenie wspomnianych naczyń.

Wsparcie osób chorych na migrenę

Warto zaznaczyć, że migrena jest dolegliwością obciążającą system nerwowy, psychiczny i emocjonalny pacjenta – niejednokrotnie nie znajduje on zrozumienia w najbliższym środowisku, gdyż trudno jest pojąć rozmiar bólu migrenowego osobom postronnym, które nigdy go nie doświadczyły.

W związku z tym, ważne jest wielokierunkowe wsparcie, adresowane do pacjentów, cechujących się omawianą dolegliwością.

3 replies on “Leczenie migreny”

  1. chłop pisze:

    Najlepszy lek na migrenę to facet, który sprawi, że kobieta nie będzie myśleć o wymówkach tylko sama dążyć do tego, żeby ból głowy nie występował. Każdy chyba się zgodzi, że w dużej mierze jest to… w głowie, bo od nastawienia psychicznego zależy to czy migrena się pojawi czy nie.

  2. stan pisze:

    Leki na migrenę to nie tylko leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto pamiętać, że na migrenę chorują też osoby, które ich brać nie mogą. Dlatego najważniejsze to ograniczyć przyczyny migreny. Zwłaszcza wtedy gdy dokładnie wiadomo co nimi jest. Ale nawet wtedy, gdy nie wiadomo od czego pojawiają się bóle głowy, to można walczyć z potencjalnymi przyczynami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *