Leczenie kamicy żółciowej

Leczenie kamicy żółciowej
5 (100%) 6 głosy

Kamica żółciowa to choroba, która według szacunków dotyka niemal połowy populacji. To powszechne schorzenie, związane jest z nieprawidłowościami w obrębie pęcherzyka żółciowego. Występuje ono wtedy, gdy w organie tym powstają złogi żółciowe, które najczęściej nazywa się kamieniami. Stan ten często powoduje silne dolegliwości bólowe, które to zmuszają chorującego do podjęcia leczenia.

Objawy kamicy żółciowej

Objawy kamicy żółciowej mogą być niespecyficzne. Bardzo często sama choroba wykrywana jest zresztą przypadkowo. Dzieje się tak z reguły podczas kontroli i badań, które lekarz zleca w związku z innymi dolegliwościami. Przede wszystkim chorzy uskarżają się na silny i rwący ból nadbrzusza, w okolicy prawego łuku żebrowego. Dyskomfort ten ma charakter kolki. Ból dopada chorego po spożyciu obfitego i ciężkostrawnego posiłku.

Więcej na stronie: http://kamicazolciowa.edu.pl/

Ponadto objawom tym towarzyszyć mogą dolegliwości ogólne. Pacjenci skarżą się na nudności, wymioty, bardzo intensywne wzdęcia. Symptomy te mogą świadczyć o wielu dolegliwościach i chorobach. Jako, że samoistnie mijają nawet po kilkunastu minutach, są one często lekceważone.

Wykrycie choroby jest zatem często efektem przypadku. W zdecydowanej większości sytuacji do postawienia odpowiedniej diagnozy wystarczy nieskomplikowane i bezbolesne badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej. Na obrazie dokładnie widać powstające w pęcherzyku żółciowym, ewentualnie też przewodach, złogi. W przypadku bardziej zaawansowanej choroby i kamicy przewodowej konieczne może okazać się badanie tomografem.

 

Jak leczyć kamicę żółciową

Od stopnia dokuczliwości występujących objawów zależy wdrożenie odpowiedniego leczenia. Z reguły najrozsądniejszym wyjściem jest ingerencja chirurgiczna i usunięcie pęcherzyka żółciowego wraz z kamieniami. Oczywiście w niezbyt zaawansowanym stadium i przy niewielkiej wielkości złogach można działać zachowawczo. Pomocne będą proste środki przeciwbólowe. Można też wspomagać się ziołoterapią, obejmującą między innymi napary z mięty czy dziurawca. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że będzie to działanie doraźne i niekoniecznie efektywne. Przy farmakoterapii objawy z reguły nawracają – likwiduje ona ból, nie eliminuje jednak przyczyny.

Pozostaje zatem metoda chirurgiczna. Wielu pacjentów decyduje się na profilaktyczne usunięcie woreczka żółciowego. Ta metoda jest zresztą nieraz zalecana przez lekarzy, zwłaszcza, gdy wywiad rodzinny wskazuje na możliwość wystąpienia chorób dróg żółciowych. Kamica pęcherzyka żółciowego atakuje głównie osoby starsze, ponieważ ryzyko jej wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem.

W przypadku zabiegu możliwe jest zastosowanie dwóch metod – klasycznej bądź też laparoskopowej. Druga z nich jest o wiele mniej inwazyjna, krócej też trwa okres rekonwalescencji pacjenta. Nie w każdym przypadku może ona jednak zostać zastosowana. Zdecydowanym przeciwwskazaniem jest ostry stan pacjenta. Pewne jest jedno – niezależnie czy chorujemy, czy też problem nas obecnie nie dotyka, zawsze warto dbać o profilaktykę, która w tym przypadku opiera się przede wszystkim na zdrowej diecie.

2 replies on “Leczenie kamicy żółciowej”

  1. krzyk napisał(a):

    Czy ktoś wie czy można leczyć kamicę żółciową laparoskopowo? Przecież chodzi o to, żeby jak najszybciej wrócić do siebie po operacji czy zabiegu i nie spędzić tygodni w szpitalu i nie tracić czasu na rehabilitację.

  2. Kaładze napisał(a):

    U nas laparoskopia skończyła się bardzo szybko. Sam zabieg był krótki, kamica żółciowa zniknęła a po dwóch tygodniach wróciłem do pracy! Może trochę za szybko, ale nie pracuję fizycznie, a ile można w domu siedzieć, więc spokojnie sobie dałem radę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *