Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy
5 (100%) 31 głosy

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym jest dość powszechnym zabiegiem medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy na zmarszczki, jest skutecznym, ale przede wszystkim bezpiecznym preparatem, o wielorakim zastosowaniu. Wynika to z faktu, że kwas ten jest naturalnie występującym w naszej skórze glikozaminoglikanem.

Wraz z wiekiem jego ilość w skórze zmniejsza się, a ponieważ doskonale wiąże on cząsteczki wody, powoduje to spadek nawodnienia skóry, jej wiotczenie, a co za tym idzie- pojawianie się zmarszczek. Z tego względu wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym cieszy się oczywistym powodzeniem wśród osób, które pragną cofnąć skutki działającego na nie czasu.

Kobiety decydujące się na wypełnienie zmarszczek kwasem hialuronowym, najczęściej wybierają do zabiegu miejsca, na których występują szczególnie uporczywe zmarszczki. Są to tzw. dolina łez czyli długie, zagłębienie, które sięga od wewnętrznego kącika oka, aż po środkową cześć policzka, oraz bruzdy nosowo wargowe, będące klasycznym przykładem zmarszczek mimicznych, które rozpościerają się obustronnie od skrzydełek nosa aż po policzek, na wysokości kącików warg. Ostrzykiwanie kwasem hialuronowym tych okolic twarzy, które powinno być wykonywane pod okiem dermatologia, pozwala na skuteczne pozbycie się problemu, co sprawia że nasza skóra wygląda znacznie młodziej i nie sprawia wrażenia permanentnie zmęczonej. 

Wypełnienie doliny łez kwasem hialuronowym

Zabieg ten jest prawie bezbolesny, ze względu na stosowanie igieł o naprawdę niewielkiej średnicy, jeśli natomiast próg bólu danego pacjenta jest stosunkowo niski, możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego. Przed zabiegiem nie powinno się stosować kosmetyków w obrębie miejsca iniekcji. Wolna od kosmetyku skóra jest uprzednio dezynfekowana, a następnie podawane jest ewentualne znieczulenie miejscowe. Po tych krokach lekarz przystępuje do wykonania iniekcji, w tak zwany sposób liniowy. Polega on na wykonaniu wkłucia w końcowej części zagłębienia (części policzkowej), po czym igła wprowadzana jest w jego głąb. Następnie, przy wysuwaniu igły dokonuje się stopniowego wstrzyknięcia kwasu hialuronowego wzdłuż zagłębienia. Po dokonanej iniekcji, w jej miejscu wykonywany jest delikatny masaż, który ma na celu wyrównanie i wygładzenie obszaru objętego iniekcją, aby zniwelować powstawanie widocznych i wyczuwalnych agregatów kwasu hialuronowego.

Po wykonanym zabiegu, w celu zminimalizowania opuchlizny, zaczerwienienia i dyskomfortu można zastosować delikatne okłady chłodzące w miejscu wykonania zabiegu. Przez kilka dni należy unikać nadmiernej stymulacji miejsca objętego iniekcją, oraz jego wzmożonej ekspozycji na słońce, lampy solarne oraz zimno. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym w przypadku doliny łez daje natychmiastowe efekty, które utrzymują się do nawet 18 miesięcy, w zależności od wieku, głębokości zmarszczki oraz czynników osobniczych. Warto podkreślić, że w przypadku osób starszych, u których zagłębienie jest dość mocno zaawansowane, zabieg dla optymalnego i zadowalającego efektu powinien być powtórzony po około czterech tygodniach od pierwszego zabiegu, po czym można cieszyć się satysfakcjonującymi efektami przez wiele miesięcy.

Wypełnianie bruzd nosowo wargowych kwasem hialuronowym

Przebieg zabiegu oraz postępowanie po zabiegu jest w tym przypadku analogiczny, jak przy wypełnianiu kwasem hialuronowym doliny łez. Różnice mogą pojawić się jedynie w przypadku techniki aplikacji kwasu hialuronowego w przypadku tego typu zmarszczek. Poza techniką liniową, podczas której kwas hialuronowy aplikowany jest na całej długości zmarszczki za pomocą jednego wkłucia, stosowana jest także technika punktowa, polegająca na kilku wkłuciach wzdłuż całej bruzdy, podczas których każdorazowo aplikowane są niewielkie ilości kwasu hialuronowego. Obie te techniki dają porównywalne efekty, które utrzymują się w tym przypadku przez około cztery do dwunastu miesięcy, lub, jeśli zagłębienie nie było bardzo głębokie, jeszcze dłużej.

Przeciwwskazania i możliwe niepożądane reakcje po zabiegu

Kwas hialuronowy nie powinien być wykorzystywany u osób z osłabioną odpornością i posiadających zmiany trądzikowe w okolicy, której dotyczy zabieg. Iniekcji nie wykonuje się również u osób, u których w ostatnim czasie wykonywane były inne zabiegi kosmetyczne i medycyny estetycznej, szczególnie z wykorzystaniem lasera oraz zabiegi złuszczające. Przed wykonaniem zabiegu nie należy stosować, na kilka dni przed jego odbyciem, leków przeciwkrzepliwych oraz rozrzedzających krew.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym, mimo iż cechuje się dużym bezpieczeństwem może niekiedy skończyć się powikłaniami, które zdarzają się naprawdę rzadko. Zalicza się tu obrzęk, zaczerwienienie, zaburzenia czucia, zmiany pigmentacyjne w okolicy wkłucia oraz nierówności, w przypadku nieumiejętnie wykonanej aplikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *