Kurzajki – czym są i jak się ich pozbyć

Kurzajki – czym są i jak się ich pozbyć
5 (100%) 39 głosy

Szacuje się, że około 75% populacji ludzkiej jest zarażona wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który wywołuje kurzajki. Wirus ten jest odpowiedzialny za pojawianie się różnych zmian skórnych, w tym także brodawek płciowych. Jeśli chodzi o kurzajki przyczyny ich pojawiania to głównie osłabienie organizmu oraz zarażenie od innych osób.

Zarażamy się najczęściej w okresie słabej odporności w dużych skupiskach ludzi. Jeśli nasz naskórek jest uszkodzony, a mamy bliski kontakt z zarażoną osobą to istnieje duża szansa, że i my będziemy się borykać z problemem kurzajki. Kurzajki jak wyglądają wie każdy, u kogo się pojawiły.

Są to narośla, brodawki, zwykle mające kolor szarobrunatny. Mogą występować pojedynczo, ale w przypadku nieprawidłowego leczenia kurzajki namnażają się. Najczęściej obserwujemy kurzajki na dłoniach. Można się bowiem nimi zarazić przez uścisk dłoni. Kurzajki na rękach są najbardziej widocznie, nieestetyczne i często wywołują dyskomfort. Dodatkowo kurzajki na palcach u rąk mogą w łatwy sposób przenieść się na twarz.

Jednak najbardziej dokuczliwe są kurzajki na stopie. Sprawiają one zwykle duży ból przy chodzeniu. Początkowo mogą być mylone z odciskami, nagniotkami, zwłaszcza jeśli pojawiają się na spodniej części stopy. Brodawki wyrosnąć mogą także w obrębie wałów paznokciowych. Kurzajki na stopach najbardziej dają się we znaki, bo głęboko wnikają w skórę i mogą tworzyć stan zapalny. Kurzajki u dzieci występują zwykle w takich w miejscach na skórze, które są najmniej ukrwione. Dzieci i nastolatków zwykle dotyczą kurzajki na twarzy.

Jak się pozbyć kurzajki?

Samodzielne odcięcie kurzajki nie jest bezpieczne, ani tym bardziej skutecznie. Korzeń kurzajki nadal bowiem pozostanie, a my możemy nabawić się dodatkowych dolegliwości. Idealnie byłoby gdybyśmy ją dobrze zdiagnozowali. Zwykle wiemy jak wygląda ta narośl, lepiej jednak zgłosić się do lekarza, aby ocenił czy nasza ocena jest trafna. Domowe sposoby na kurzajki są różne. Zatem co na kurzajki zastosować? Od pokoleń w ziołolecznictwie na kurzajki stosowany jest glistnik jaskółcze ziele. Nie zawsze jednak samodzielna walka z kurzajkami daje pozytywne rezultaty.

Kurzajki leczenie

Leczenie brodawczaka ludzkiego jest dość trudne, proces pozbycia się jego efektów jest żmudny i może trwać nawet latami. Kurzajki w ciąży także mogą się pojawić i wówczas konieczne jest ich szybkie usuwanie. Kurzajki usuwanie znoszą opornie a skuteczny sposób na kurzajki to wizyta w gabinecie dermatologicznym lub podologicznym. Czasem wystarczy leczenie farmakologiczne w oparciu o specyfiki dostępne na receptę. Najczęściej stosowane są tutaj preparaty z kwasem mlekowym i salicylowym. Najlepsze rezultaty daje wyłyżeczkowanie, czyli mechaniczne usuwanie kurzajki. Inną metodą, mniej inwazyjną, jest zabieg wymrażania ciekłym azotem – krioterapia. W likwidowaniu kurzajek stosuje się także laser, jednak w wyniku takiego leczenia mogą pozostawać blizny na skórze.

4 replies on “Kurzajki – czym są i jak się ich pozbyć”

 1. Reginaa pisze:

  Moja koleżanka miała laser i było bezproblemowo, żadnej blizny 😉

 2. ??? pisze:

  Uff, dobrze, że nie miałam tego badziewia na twarzy, zawsze na stopach lub palcach u rąk. Można to zawsze jakoś zakryć

 3. Kasia pisze:

  Kiedyś znalazłam w internecie artykuł mówiący jak się pozbyć kurzajki. No więc spróbowałam samodzielnie ją usunąć i taki ciemny korzeń został w głębi :c

 4. Olek pisze:

  Miałem kilka kurzajek w życiu, przenosiły się z jednej stopy na drugą 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *