Kłykciny kończyste – wszystko co powinieneś wiedzieć

Kłykciny kończyste – wszystko co powinieneś wiedzieć
5 (100%) 3 głosy

Co to są kłykciny kończyste i jak powstają? Jak się przed tym uchronić? Już teraz przeczytaj nasz artykuł, a wszystkiego się dowiesz!

Wirus HPV czyli wirus wywoływany przez brodawczaka ludzkiego objawia się często kłykcinami kończystymi – jest to w głównej mierze spowodowane zbyt wczesną inicjacją seksualną czy zbyt dużą liczbą partnerów seksualnych w ciągu życia, objawią się błoną śluzową w okolicach genitaliów – pochwy, sromu, penisa czy odbytu lub wykwitami na skórze, zwłaszcza po stosunku seksualnym. Inny powód to mała dbałość o higienę intymną. Choroba ta dotyka głównie młode kobiety przed 25-tym rokiem życia, w wielu przypadkach objawy znikają samoczynnie, objawy mogą nie być nawet dostrzegane, jednak nie zawsze się tak dzieje.

Jak upewnić się, że choroba, którą posiadamy to rzeczywiście kłykciny kończyste? Przed wizytą u lekarza sprawdzić możemy czy wykwity na naszym ciele nie przypominają jasnoróżowych lub brunatnych grudek, które się łączą lub ich powierzchnia pokrywa się nitkowymi wypustkami. Po jakimś czasie mogą przypominać one kształtem kalafior.

Za kłykciny kończyste odpowiada głównie typ 6 oraz 11 wirusa HPV. Wielu pacjentów nie zauważa u siebie objawów tejże choroby lub odwiedza lekarza zbyt późno, kiedy jest ona już bardzo zaawansowana. U mężczyzn zmiany na ciele w postaci kłykcin kończystych obserwuje się przede wszystkim w okolicy żołędzi czy wewnętrznej stronie napletka. Czasem mogą one znaleźć się na ujściu cewki moczowej lub na mosznie, kanale odbytu, a nawet pachwinach, z kolei u kobiet błony śluzowe jako objaw kłykcin kończystych, pojawiają się szczególnie na wargach sromowych, w przedsionku pochwy, przy ujściu cewki moczowej, a nawet w pochwie. Choroba ta nie wywołuje swądu czy bólu, zmniejsza jednak płodność, co powoduje zmniejszenie chęci do stosunków płciowych. Aby uchronić się przed kłykcinami kończystymi, nie tylko kobietom zalecane są regularne badania skriningowe, ale również ich partnerom seksualnym.

Według badań średni wiek zachorowań u mężczyzn to 22 lata. Coraz częściej do lekarzy zgłaszają się coraz to młodsi mężczyźni lub chłopcy cierpiący właśnie na kłykcie kończyste. Mogą być one małe i miękkie lub posiadać znacznie szerszą podstawę, w niektórych przypadkach występują obydwie formy. Na kłykciny kończyste narażeni są bardzo często partnerzy homoseksualni.

Znaczenie gorzej sytuacja przedstawia się w przypadku kobiet w ciąży – kłykciny mogą zasłaniać wejście do pochwy, co powodować może zakażenie dziecka wirusem HPV, dlatego tak ważne są regularne badania oraz leczenie. Terapia taka musi prowadzona być przez ginekologa od samego początku aż do porodu.

Jak wygląda więc leczenie tej choroby? Okazuje się, że żadna z metod nie jest wystarczająco skuteczna. Należy przede wszystkim wyleczyć brodawki, które pokrywają ciało, ponieważ mogą one prowadzić do nowotworu. Lekarz zadba również o to, aby na ciele nie pojawiały się blizny. Do wyleczenia kłykcin zaleca się przede wszystkim podofilinę, czyli roztwór, który dostępny jest w formie żelu i należy smarować nim chore miejsca. Inny krem to 5-fluoroacyl, jednak nie powinny używać go kobiety w ciąży ani dzieci. Pacjenci sięgają również chętnie po interferon alfa, który działa przeciwwirusowo, jednak nie gwarantuje 100% wyeliminowania wirusa HPV z organizmu. Najczęściej wybierany jest także imikwimod, który stosowany miejscowo, zwiększa odporność oraz zmniejsza liczbę wirusów. Działa również w stanach przedrakowych czy wtedy kiedy rak został już w organizmie wykryty. Jest to najbezpieczniejszy lek, ponieważ nie wywołuje większych efektów ubocznych niż zaczerwienia lub owrzodzenia, które zanikają po przerwaniu kuracji. Lek też można również stosować u dzieci.

Chcesz upewnić się, że nie posiadasz wirusa HPV? Już dziś masz taką szansę – wystarczy, że zamówisz test na hpv na stronie drwenerolog.pl Pozwoli Ci on wykryć, czy wirus HPV 37 zaatakował Twój organizm, Jest to test przeznaczony zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a już teraz zakupisz go w nowej, atrakcyjnej cenie – 239zł! Gdy odbierzesz już swój test, musisz pobrać materiał do badania, który następnie musisz oddać kurierowi, a następnie poczekać na wyniki badania. Zajmie on mało czasu, a dzięki temu będziesz mógł mieć pewność, że jesteś zdrowy i nie musisz się martwić o żadną chorobę!

 

2 replies on “Kłykciny kończyste – wszystko co powinieneś wiedzieć”

  1. Dąb napisał(a):

    Wszędzie się trąbi, że wirus HPV jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia kobiet, a nawet młodych dziewczyn. Tymczasem fakty są takie, że wirus HPV jest groźny także, a może przede wszystkim dla facetów, u których znacznie mocniej się może objawiać.

  2. Polak napisał(a):

    Oczywiście, że tak, ale przecież facet może chorować w ciszy. Jak kobiety mają raka szyjki macicy to wielkie halo we wszystkich telewizjach. A jak my mamy kłykciny kończyste i inne dolegliwości, to nikt nawet takiej nazwy nie słyszał.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *