Kleszcz – mały owad, duże niebezpieczeństwo

Kleszcz – mały owad, duże niebezpieczeństwo
5 (100%) 9 głosy

Kleszcze, choć są niewielkie, potrafią stać się bardzo groźne dla człowieka. Ich ukąszenie może doprowadzić nawet do zagrożenia życia. Są bowiem nosicielami wielu chorób. Jakich? O tym w naszym artykule.

Jak rozpoznać kleszcza?

Oglądając go na obrazku, widzimy wyraźnie, że przypomina pająka. Nic w tym dziwnego, ponieważ kleszcze należą do rodziny pajęczaków. Ich naturalna wielkość oscylująca najczęściej w granicach kilku milimetrów powoduje jednak, że bardzo trudno jest je rozpoznać zaraz po tym, jak wepną się w naszą skórę. Dlatego należy być bardzo ostrożnym. Oglądając ciało należy przyjrzeć się dokładnie każdej ciemnej kropce, która nie jest naturalnym przebarwieniem skóry, najlepiej ją powiększając. Pierwsze co można zauważyć, to małe nóżki, które wraz z tułowiem pozostają na wierzchu.

Czytaj także: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/choroby-zakazne/borelioza/ugryzienie-kleszcza/

 

Jak usunąć kleszcza?

Jedynym bezpiecznym sposobem jest jego wyciągnięcie za pomocą odkażonej pęsety kosmetycznej. Pęsetą należy złapać kleszcza jak najbliżej głowy i w kierunku osi wkłucia wyciągnąć zdecydowanym ruchem. Warto pamiętać, że kręcenie nim na różne strony może spowodować oderwanie głowy od reszty ciała. Absolutnie nie wolno też smarować skóry tłuszczem, czy spirytusem i czekać aż kleszcz  sam wypadnie. W takiej sytuacji kleszcz może zacząć się dusić i zwymiotować pod naszą skórę, zarażając nas przenoszonymi bakteriami.

Choroby, którymi zarażają kleszcze

Widząc kleszcza wpiętego we własną skórę, nie należy się przerażać. Nie każdy bowiem jest nosicielem drobnoustrojów chorobotwórczych. Nie oznacza to jednak, że ugryzienie, po którym nie widać objawów, można zbagatelizować. Zdarza się, że zakażenie nie zawsze daje objawy od razu. Dlatego zawsze warto zgłosić się na badanie krwi, które pozwoli wykluczyć choroby odkleszczowe. A o jakich chorobach mowa? W Polsce są to przede wszystkim borelioza oraz zapalenie mózgowe.

Odkleszczowe zapalenie mózgu

Choroba ta należy do chorób ośrodkowego układu nerwowego. Do jej zakażenia może dojść niemal natychmiast po ukąszeniu. Wszystko zależy od tego, jak długo kleszcz już żeruje. Jeśli chodzi o objawy, te pojawiają się najczęściej od 7 do 14 dni od zarażenia. U wielu osób przypominają one objawy grypowe i nie zmieniają się aż do ustąpienia. Niekiedy jednak dochodzi do utajenia choroby, czyli zaniku objawów, które powracają po około siedmiu dniach. Osoby, które przechodzą kolejną fazę, u których nie doszło do pełnego wyzdrowienia, często cierpią na zaburzenia świadomości, sztywność karku czy silny ból głowy. Rehabilitacja takich osób po chorobie bywa bardzo żmudna i czasochłonna.

Borelioza

To druga z najczęściej przenoszonych w Polsce chorób odkleszczowych. Borelioza Jest to wieloukładowa choroba zakaźna, którą leczy się przy pomocy antybiotyków. Wyleczona pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań w przyszłości. Nieleczona natomiast może doprowadzić do zapalenia stawów, zapalenia mięśnia sercowego czy wielu innych schorzeń. Dlatego tak ważne jest, aby żadnego ukąszenia kleszcza nie bagatelizować, ale zwrócić się o pomoc do lekarza.

2 replies on “Kleszcz – mały owad, duże niebezpieczeństwo”

  1. Merl pisze:

    Możecie sobie pisać, a i tak większość ludzi będzie smarować kleszcze jakimiś tłuszczami i myśleć, że dobrze i mądrze robią. Zwłaszcza, że to metoda przecież „polecana przez babcię” i wszystkim się wydaje, że zawsze działała na kleszcze.

  2. Maestro pisze:

    Bo to nie jest zły sposób na kleszcze. Problem jest tylko w tym, żeby nie przesadzić. Bo jak ktoś chce zastosować wszystkie znane mu sposoby na kleszcze jednocześnie, to nic dziwnego, że zaczynają się problemy, bo wtedy kleszcz może zwymiotować i borelioza gotowa jak był zakażony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *