Klasterowy ból głowy

Klasterowy ból głowy
5 (100%) 14 głosy

Klastrowy ból głowy to bardzo specyficzna jednostka chorobowa. Występuje rzadko, dotyczy mniej niż 0, 1% populacji. Wśród członków rodzin choroba pojawia się 3-7 razy częściej niż w populacji ogólnej, co wskazuje na genetyczne podłoże choroby. Ból głowy klasterowy najczęściej dotyka osoby w wieku 20-40 lat, choć ból klasterowy może pojawić się w każdym wieku. Częściej dotyka mężczyzn.

Przyczyny klasterowego bólu głowy

Klasterowe bóle głowy mają charakter idiopatyczny, co oznacza, że ich przyczyna jest nieznana. W czasie napadu stwierdzana jest wzmożona aktywność substancji szarej podwzgórza. Ponadto, ujawniono zmiany stężeń wielu hormonów:

 • melatoniny wydzielanej przez szyszynkę,
 • kortyzolu wydzielanego przez korę nadnerczy,
 • prolaktyny syntetyzowanej przez przysadkę,
 • testosteronu produkowanego przez jądra,
 • beta-endorfin syntetyzowanych w mózgu i rdzeniu kręgowym,

Wiadomo jedynie, że w patofizjologię bólu zaangażowany jest trójdzielno-naczyniowy układ nocyceptywny. Czynnikiem wyzwalającym ból jest sen oraz spożycie alkoholu.

Objawy klasterowego bólu głowy

Najbardziej charakterystyczne cechy, definiujące klasterowy ból głowy i odróżniające go od innych typów bólów głowy, to:

 • jednostronny charakter, bez tendencji do przemieszczania,
 • lokalizacja najczęściej w okolicy oczodołu oraz przyległej skroni i czoła,
 • zaczerwienienie oka po stronie wystąpienia bólu, obrzęk powieki i łzawienie, wyciek surowiczy z nosa,
 • czas trwania to kilkanaście minut do trzech godzin, najczęściej jest to przedział czasowy 45- 60 minut,
 • możliwe jest wystąpienie kilku napadów w ciągu doby, głównie w nocy,
 • brak tendencji do ustępowania z wiekiem,
 • pozycja leżąca nasila ból,
 • brak objawów przepowiadających.

Mimo tak specyficznych objawów, choroba często pozostaje niezdiagnozowana przez wiele lat. Średni czas rozpoznania to 5 lat.

Rodzaje klasterowego bólu głowy

Ponad 90% przypadków klasterowych bólów głowy przebiega pod postacią epizodycznego bólu głowy. Oznacza to, że ból występuje codziennie przez jakiś czas, od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pozostałe 10% przypadków ma charakter przewlekłego klasterowego bólu głowy, trwającego dłużej niż rok, bez okresów emisji dłuższych niż 14 dni.

Diagnoza klasterowego bólu głowy

Rozpoznanie bólu klasterowego głowy dokonywane jest w oparciu o charakterystyczny wywiad lekarski; w badaniu neurologicznym nie są stwierdzane żadne odstępstwa od normy. Nie ma wskazań do wykonywania badań obrazowych głowy.

Leczenie klasterowych bólów głowy

Terapia klasterowego bólu głowy w pierwszej kolejności koncentruje się na przerwaniu ataku bólowego. Lekami stosowanymi najczęściej są:

 1. tryptany, podawane doustnie w formie aerozolu lub aplikowane podskórnie,
 2. doustnie podawana ergotamina.

Leki podawane doustnej, z racji dłuższego wchłaniania, są mniej preferowane. Pomocniczo pacjentom zaleca się inhalacje 100% tlenem, w tempie 7l na minutę, przez 20 minut, w pozycji siedzącej.

Doraźne zwalczanie bólu płynnie przechodzi w profilaktykę zachowawczą. Polega ona na zapobieganiu rozwojowi kolejnych epizodów bólowych, a najlepszym lekiem okazuje się być werapamil.

Najbardziej skomplikowane jest leczenie postaci przewlekłej

2 replies on “Klasterowy ból głowy”

 1. Iwan pisze:

  Wszystko wskazuje na to, że ten cały klasterowy ból głowy wynika z hormonalnej huśtawki. Najczęściej jest to niestety występujący ból głowy u kobiet. To my się musimy zmagać z menopauzą i wieloma innymi dolegliwościami, których efektem jest migrena, w której ból głowy czasem może trwać nawet cały dzień i ciężko przez niego zasnąć.

 2. UNICEF pisze:

  I to się potwierdza, że ból głowy zawsze ma związek z niedotlenieniem. Skoro leczenie klasterowego bólu głowy to także podawanie chorym tlenu, to wystarczy już chyba, żeby zrozumieć, że nie da się w bardziej jasny sposób wskazać, że zanieczyszczenie środowiska bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *