Kiedy powinno się wykonywać USG dopochwowe ?

Kiedy powinno się wykonywać USG dopochwowe ?
5 (100%) 1 głosy

Powszechnie uważa się, że USG dopochwowe stanowi nieodłączny element badania ginekologicznego, zarówno tych okresowo kontrolnych, jak i diagnostycznych w przypadku podejrzenia jakichkolwiek nieprawidłowości. Jest to tak naprawdę  sposób, który to umożliwia by w pełni ocenić wybrane elementy układu rozrodczego. Ten właśnie sposób obrazowania jest także niezastąpiony szczególnie we wczesnym okresie ciąży.

 

Kiedy powinno się wykonywać USG dopochwowe ?

Uważa się USG ginekologiczne należy wykonywać w czasie każdego badania ginekologicznego. W przypadku kiedy to gabinet naszego lekarza nie jest wyposażony w odpowiedni  aparat USG, wówczas ten powinien nas kierować na badanie minimum raz na rok lub dwa lata.

Z kolei w ciąży badanie USG głowicą dopochwowe zalecane  jest w jej wczesnych stadiach a więc około (5 – 10 tygodnia), jeśli jednak dzieje się coś niepokojącego.

Kolejnymi czynnikami, które zdecydowanie powinny skłonić do przeprowadzania badania USG dopochwowego jest występowanie nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, czy też w celu zdiagnozowania bólów podbrzusza, a także przy dolegliwościach bądź też nieprawidłowościach związanych z miesiączkowaniem. Ponadto sygnałem, iż takowe badanie trzeba wykonać są także podejrzenia odnośnie wady budowy narządu rodnego, czy też podczas diagnostyki niepłodności, bądź do oceny owulacji.

Podsumowując USG dopochwowe jest wykonywane regularnie w celu kontroli narządów rodnych oraz ich funkcjonowania, a także w celu diagnostyki oraz występowania różnego rodzaju nieprawidłowości w obrębie tego narządu.

Na co zwrócić uwagę?

Lekarz ginekolog wykonując to badanie kontrolnie zwraca uwagę na wszystkie elementy układu rozrodczego, a także na ich prawidłową budowę oraz funkcjonowanie. Wymienia się tutaj grubość endometrium, dojrzewające w jajnikach pęcherzyki, czy też budowę oraz wygląd jajników oraz macicy. Z kolei w przypadku diagnostyki lub też wykrytego problemu badanie jest nieco bardziej szczegółowe, gdzie zdecydowanie większą uwagę poświęca się na element, w którym to występują nieprawidłowości, aby móc zdiagnozować ewentualne zmiany, czy też ich cofanie się. Regularna obserwacja umożliwia kontrolowanie a tym samym zapewnienie odpowiedniego leczenia, czy zalecenia zabiegów w przypadku pojawienia się nieprawidłowości. Badanie to jest bardzo pomocne przy występowaniu trudności z zajściem w ciążę.

Wykonywanie USG dopochwowego jest niezwykle ważnym badaniem, które umożliwia sprawdzenie funkcji narządów układu rozrodczego, jak również wykrycie jakichkolwiek nieprawidłowości, tym samym umożliwia to rozpoczęcie skutecznego leczenia. Bardzo ważne jest, aby nawet będąc zdrową regularnie się badać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *