Jak zapobiec dyskopatii

Jak zapobiec dyskopatii
5 (100%) 2 głosy

Schorzenia kręgosłupa i zespoły bólowe w tej lokalizacji to obecnie jedne z najczęściej diagnozowanych dolegliwości. Już od najmłodszych lat kręgosłup obciążony jest wadami postawy, a siedzący tryb życia i nadwaga to kolejne niekorzystne czynniki. Zła pozycja podczas snu, ciężka praca fizyczna czy urazy także przeciążają kręgosłup. Ponadto wraz z wiekiem postępują zmiany zwyrodnieniowe obejmujące zarówno struktury kostne, czyli kręgi, jak i chrzęstne krążki międzykręgowe. Te tzw. dyski amortyzują siły działające na kręgosłup.

Gdy na skutek niekorzystnych zmian stają się mniej elastyczne i bardziej płaskie, mogą przemieszczać się w kierunku rdzenia kręgowego i uciskać go.

Jak objawia się dyskopatia kręgosłupa?

Lokalizacja objawów towarzyszących dyskopatii zależy ściśle od miejsca wystąpienia anomalii. Jeśli wypadnięcie dysku nastąpiło w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, występuje dyskopatia lędźwiowa. Ból zlokalizowany jest w dolnej części pleców, może promieniować do kończyny dolnej. Bólowi nogi może towarzyszyć mrowienie, zaburzenia czucia czy niedowład nogi. Jeśli natomiast wypadnięcie dysku zlokalizowane jest w odcinku szyjnym, występuje dyskopatia szyjna. Poza bólem szyi, promieniującym do barku i ramienia, występują zaburzenia czucia i mrowienie. Inne objawy to zawroty i bóle głowy czy omdlenia.

Więcej: http://wyleczborelioze.pl/artykuly/dyskopatia-ledzwiowa/

Czy można zapobiec tym niekorzystnym zmianom w obrębie kręgosłupa i ich następstwom?

Jak zapobiegać dyskopatii kręgosłupa?

Nie ma oczywiście uniwersalnej recepty, która gwarantuje całkowitą pewność zapobiegnięcia rozwojowi zwyrodnień. Na niektóre czynniki generujące dyskopatię nie mamy bowiem wpływu. Są to m. in.: zaawansowany wiek, urazy kręgosłupa, predyspozycje genetyczne. Jednak wile czynników ryzyka rozwoju dyskopatii kręgosłupa można zmodyfikować.

Oto one:

 • nadwaga lub otyłość,
 • siedzący tryb życia,
 • niewłaściwa postawa ciała,
 • nieodpowiedni materac do spania,
 • dźwiganie ciężarów,
 • ciężka praca fizyczna,
 • przewlekły stres i nadmierne napinanie mięśni.

Jak widać, profilaktyka dyskopatii polega na prowadzeniu aktywnego trybu życia oraz koncentrowaniu się na utrzymaniu właściwej postawy ciała. Może to ograniczyć zasięg zmian zwyrodnieniowych, a także zminimalizować ryzyko nawrotów. Dyskopatia jest bowiem chorobą przewlekłą, o tendencji do nawrotów.

Na czym polega leczenie dyskopatii?

Leczenie dyskopatii w pierwszej kolejności polega na złagodzeniu bólu oraz rozluźnieniu nadmiernie napiętych mięśni grzbietu. W tym celu stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Ponadto wskazane są leki miorelaksacyjne. Miejscowo można stosować maści i plastry rozgrzewające. Gdy ustąpi najsilniejszy ból, zalecane są ćwiczenia rozciągające mięśnie, wzmacniające tzw. gorset mięśniowy oraz wzmacniające kręgosłup.

Doskonałe efekty przynosi umiarkowana aktywność fizyczna, np. codzienne spacery czy pływanie. Taki trening należy kontynuować, aby ograniczyć zaawansowanie niekorzystnych zmian w obrębie kręgosłupa i kolejne epizody dyskopatii.

2 replies on “Jak zapobiec dyskopatii”

 1. Olka pisze:

  Rozciąganie i delikatne ćwiczenia – to jest najlepsze na dyskopatię. Przede wszystkim nie wolno się przemęczać. Dyskopatia dotyka też często gości, którzy idą na siłownię i od razu chcą ostro ćwiczyć. To najgorsza z możliwości ćwiczeń, bo duże ciężary i to w połączeniu z nienajlepszą zawsze na początku techniką, zawsze bardzo obciążają kręgosłup i sprawiają, że łatwo może pojawić się dyskopatia i inne choroby.

 2. Król pisze:

  Obciążenia trzeba zwiększać stopniowo. Wielu osobom się wydaje, że jak zaczną ćwiczyć to po dwóch trzech treningach już są mistrzami świata. I dyskopatia lędźwiowa gotowa, bo przecież nie ma szans na to, żeby organizm, zwłaszcza zasiedziały, przestawił się na to żeby od razu wejść na poziom zawodowstwa czy półzawodowstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *