Jak rozpoznać rwę kulszową

Jak rozpoznać rwę kulszową
5 (100%) 11 głosy

Rwa kulszowa to schorzenie dotykające setki tysięcy dorosłych Polaków. Powoduje ona trudności w codziennym funkcjonowaniu, wyłączając często bardzo wiele osób z codziennej pracy, ponieważ dolegliwości są tak silne, że konieczne jest wypisanie przez lekarza zwolnienia lekarskiego. Istnieje szereg symptomów, które mogą świadczyć o wystąpieniu rwy kulszowej. Ich pojawienie się powinno się wiązać z udaniem się do lekarza na wizytę kontrolną.

Silny ból

Najczęściej występującym objawem rwy kulszowej jest silny ból, pojawiający się w dolnej części pleców, w okolicach pośladków lub w nodze. Jest to ból związany z uciskiem, który pojawia się na przebiegający w tym miejscu nerw kulszowy.

Jak można rozpoznać, że przyczyną bólu jest właśnie rwa kulszowa? Wystarczy wykonać prosty test. Polega on na położeniu dłoni na dolnej części pleców, a następnie, przy oparciu kciuka o biodro, na przyciśnięciu palcami mięśni pleców. Zmiana położenia dłoni pozwoli na lokalizację bólu. Jeśli ból, który się pojawi będzie rwący, a więc będzie promieniował aż do stóp, można mieć pewność, że jest to ból związany z rwą kulszową.

Oprócz tego, że rwa kulszowa związana jest z wrodzonymi lub z nabytymi wadami kręgosłupa oraz ze zbytnim przeciążaniem się, bardzo często także rwa kulszowa w ciąży jest związana z występowaniem szeregu dolegliwości bólowych.

Problemy z ruchomością kończyn

Rwa kulszowa może się objawiać przez problemy związane z ruchomością kończyn. U osób z rwą kulszową bardzo często pojawia się mrowienie w nodze, jej drętwienie lub nawet częściowa utrata czucia. Rwa kulszowa w takim przypadku najczęściej występuje u zbytnio forsujących się sportowców.

Problemy z kolanem

Nietypowym objawem rwy kulszowej może być ból oraz osłabienie kolana. Najczęściej z rwą kulszową ma się do czynienia w przypadku, gdy dolegliwości obejmują jedno kolano. Szczególnie odczuć mogą to osoby aktywne, które poruszają się często pieszo lub dużo trenują.

Problemy z funkcjonowaniem układu trawienia oraz układu moczowego

Jeśli chodzi o inne objawy rwy kulszowej, mogą się także pojawiać dolegliwości obejmujące układ trawienia oraz układ moczowy, takie jak niewydolność jelit lub problemy z utrzymaniem oraz z oddawaniem moczu. Tego typu objawy sygnalizują już bardzo często zaawansowaną formę rwy kulszowej, która zwykle wymaga interwencji chirurgicznej. Przed nimi często pojawiają się problemy związane z dolegliwościami bólowymi tylnych części ciała.

W przypadku wystąpienia jednego z potencjalnych objawów rwy kulszowej, warto jest udać się do lekarza. Jeśli chodzi o takie schorzenie, jak rwa kulszowa leczenie w jej niezbyt zaawansowanym stadium jest zwykle bardzo skuteczne. Obejmuje ono wówczas terapię z wykorzystaniem środków leczenia farmakologicznego oraz różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne. Niezwykle ważne są w przypadku takiego schorzenia, jak rwa kulszowa ćwiczenia, które pozwalają na zaktywizowanie mięśni znajdujących się w obrębie tylnych części ciała. Leczenie chirurgiczne jest stosowane natomiast w skrajnych przypadkach.

3 replies on “Jak rozpoznać rwę kulszową”

 1. Smok napisał(a):

  Oj zapewniam, że atak rwy kulszowej to sprawa, której nie da się pomylić z niczym innym. Jedynie chyba z paraliżem, albo nie wiem jaką chorobą, ale na pewno nie z jakimiś błahostkami typu zakwasy czy coś w tym rodzaju. Każdy kto już to miał, to wie co to jest rwa kulszowa.

 2. Jola napisał(a):

  Pewnie, że tak. Rwa kulszowa to ból nie do porównania z niczym. Jak pierwszy raz się przydarzy, to ból jest taki, że kończy się praktycznie totalnym paraliżem. Właśnie dlatego rwa kulszowa jest tak trudna do zwalczenia, bo nawet jak częściowo pozbędziemy się bólu, to to co zostanie sprawi, że łatwo nie będzie.

 3. Japoniec napisał(a):

  Ból bólem, ale najważniejsze to poradzić sobie z rwą kulszową i żeby nie powracała. Polecam chyba najlepszą stronę internetową na temat rwy kulszowej w polskim internecie: http://rwakulszowa.net.pl/
  Nic nie trzeba kupować, nigdzie się logować i tak dalej. Same konkretne artykuły na temat rwy kulszowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *