Jak działa cholesterol?

Jak działa cholesterol?
4.9 (98.54%) 41 głosy

Cholesterol stanowi jeden z podstawowych elementów, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania każdego ludzkiego organizmu. Należy jednak pamiętać, że jego zbyt wysokie stężenie może mieć wpływ na liczne choroby układu krwionośnego.

Czym dokładnie jest cholesterol?

Jest to bardzo istotny związek, który jest składnikiem błon komórkowych oraz śródbłonkowych. Ponadto to właśnie z niego powstają hormony płciowe, nadnercza oraz steroidowe. Nie należy ślepo wierzyć wszystkim reklamom, które mówią o eliminacji cholesterolu z krwi, ponieważ miałoby to bardzo zły wpływ na ludzki organizm i zachwiałoby całą jego gospodarką hormonalną. Cholesterol chroni krwinki przed działaniem substancji toksycznych, a także – pod wpływem promieni słonecznych – przekształca się w witaminę D2.

Oczywiście należy jednak pamiętać o tym, że poziom cholesterolu powinien być zawsze utrzymany w normie, czyli ok. 200 mg/dl. Jego zbyt wysoki poziom może powodować liczne choroby układu krwionośnego, jak miażdżyca, zawał serca czy choroba wieńcowa.

W ludzkim organizmie wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu: dobry i zły. Ten zły (w skrócie LDL) transportuje cholesterol z wątroby do wszystkich komórek ciała, m.in. do nabłonka tętniczego, gdzie może tworzyć blaszkę miażdżycową. Z kolei dobry cholesterol HDL działa odwrotnie do LDL i jego zadaniem jest transport cholesterolu z komórek ustrojowych z powrotem do wątroby. Działa on ochronnie na ludzki organizm, przeciwdziałając groźnym chorobom, które mogą nawet prowadzić do śmierci człowieka. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby stale kontrolować poziom cholesterolu we krwi i w razie zbyt wysokiego stężenia należy podjąć drastyczne kroki, aby go obniżyć.

Jak obniżyć poziom cholesterolu w ludzkim organizmie?

Znaczący wpływ na stężenie tego składnika ma dieta i ćwiczenia. Z codziennej diety należy wyeliminować szczególnie te składniki, które bogate są w kwasy zwierzęce, a więc wszelkiego rodzaju tłuste mięsa, boczek, smalec czy słoninę. Ponadto w znacznym stopniu należy również ograniczyć jaja, masło, śmietanę, sery i mleko. Wszystkie powyższe elementy należy zastąpić tłuszczami roślinnymi, które bogate są w jednonienasycone kwasy tłuszczowe i mają wpływ na obniżenie frakcji LDL. Dodatkowo do diety należy włączyć także ryby morskie, owoce i warzywa, które są doskonałym źródłem błonnika, witaminy C i E. Działają one przeciwutleniająco, co ma znaczny wpływ na zatrzymanie modyfikacji złego cholesterolu.

Oprócz tego, co znajduje się na talerzu, bardzo istotna jest również ilość posiłków w ciągu dnia. Z dwóch posiłków należy zwiększyć ich ilość do pięciu – wpłynie to nie tylko na obniżenie cholesterolu, ale również przysłuży się zgrabnej sylwetce, a także doskonale wpłynie na nastrój, koncentrację i dobre samopoczucie. Do diety należy włączyć aktywność fizyczną oraz ograniczyć spożywanie słodyczy.

Ponadto należy również postarać się wyeliminować czynniki, które sprzyjają i podwyższają ryzyko wystąpienia opisanej powyżej przypadłości. Stres, nadwaga oraz palenie papierosów również mogą wpływać na podwyższenie poziomu cholesterolu w ludzkim organizmie.

2 replies on “Jak działa cholesterol?”

  1. Skrzynia pisze:

    Dobry cholesterol, zły cholesterol… Ciągle coś zmieniają i człowiek nie wie o co chodzi. I jak mam mieć zaufanie do naukowców jak najpierw jajka były bardzo zdrowe, później niezdrowe, a teraz znowu są zdrowe?

  2. kafelki pisze:

    Bo o to chodzi, żeby człowiek się nie zorientował o co chodzi. I zawsze podpierają to naukowym autorytetem, żeby jeszcze bardziej namieszać ludziom głowach. A tymczasem cholesterol to nic dobrego i warto o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *