Gronkowiec u niemowląt

Gronkowiec u niemowląt
5 (100%) 7 głosy

Gronkowiec złocisty (gronkowiec skórny) w przypadku małych dzieci, np. niemowląt, jest bardzo niebezpieczny i wymaga leczenia specjalistycznego. Gronkowce są kulistymi bakteriami, które układają się w tzw. grona. Do tej pory zbadano trzy gatunki gronkowca, ale najgroźniejszy jest gronkowiec złocisty. Dwa pozostałe gatunki odpowiedzialne są za drobne zakażenia skórne, zakażenie pęcherza żółciowego czy zapalenie wsierdzia.

Gronkowce na świecie

Okazuje się, że gronkowce to jedne z najbardziej rozpowszechnionych drobnoustrojów na świecie. Do czasu rozwinięcia się antybiotyków nie były jednak dużym zagrożeniem dla zdrowia. Dzisiaj najgroźniejszy jest gronkowiec złocisty, należą do ziarniaków Gram-dodatnich, tlenowych. Można go znaleźć w zasadzie wszędzie. Występuje w powietrzu, glebie, wodzie czy przetworach mlecznych i mleku. Jego występowanie nasila się w okresach ocieplenia.

Poza tym chorobotwórcze szczepy gronkowca występują też na skórze czy błonach śluzowych człowieka. Niemal 50% populacji posiada gronkowca w jamach nosowo-gardłowych. Człowiek bywa więc nosicielem bakterii, które nie wywołują u niego objawów chorobowych. Może je jednak wówczas przenosić np. na produkty żywnościowe. Poza tym do zakażeń gronkowcem często dochodzi w lecznictwie zamkniętym np. w szpitalach. Gronkowiec u dzieci pojawia się często już podczas pobytu na oddziale noworodkowym. Do zachorowania często dochodzi w przypadku niemowląt cierpiących na atopowe zapalenie skóry.

Gronkowiec u niemowląt – objawy

Gronkowiec to niebezpieczna choroba w przypadku małych dzieci. Objawiać się może na kilka różnych sposobów. Jednym z nich jest jęczmień, a więc ropny stan zapalny mieszka włosowego rzęsy, powodujący bolesny obrzęk powieki. Częste nawroty jęczmienia mogą zresztą wskazywać na cukrzycę. Poza tym pojawiają się zmiany skórne, np. czyraki, zastrzały czy trądzik, a także choroby błoń śluzowych m.in. nieżyty dróg oddechowych, zapalenia gardła i zatok, ropnie okołomigdałkowe, zapalenie ropne stawów i wiele innych.

Gronkowiec bywa też przyczyną wielu powikłań powirusowych, np. grypy. W przypadku infekcji bezpośredniej, dochodzi do tego proces ropny. Gronkowce na ogół atakują organizmy osłabione, a więc dzieci są idealnym celem. Poza tym, narażeni na zachorowanie są chorzy na białaczkę, gruźlicę czy grypę.

Do zakażenia może dojść przez skórę (gdy tkanka jest uszkodzona na skutek otarcia czy skaleczenia), śluzówkę jamy ustnej, zatrucie pokarmowe (przede wszystkim przez zjedzenie lodów, jajek kurzych czy ciastek z kremem), a także bezpośredni kontakt z chorą osobą. Po zatruciu dolegliwości pojawiają się niemal od razu, nawet po godzinie. Są to przede wszystkim  bóle brzucha, wymioty, biegunka oraz niskie ciśnienie tętnicze krwi. Na początku nie pojawia się gorączka, ale może dojść do lekkiego obniżenia się temperatury ciała. Gronkowiec bywa bardzo niebezpieczny, bo w skrajnych przypadkach może dojść do zapaści i śmierci chorego. U niemowlaków gronkowiec objawia się zmianami skórnymi oraz uporczywym ropnym katarem.

 

2 replies on “Gronkowiec u niemowląt”

  1. Yoda napisał(a):

    Gronkowiec u dzieci najczęściej pojawia się w szpitalu. To brzmi paradoksalnie, ale w gruncie rzeczy właśnie tam dochodzi do zakażenia największą ilością chorób. A organizm noworodka jest najmniej rozwinięty i co za tym idzie, najbardziej narażony na wszystkie infekcje.

  2. winna napisał(a):

    Nie zawsze. Przyczyny gronkowca u niemowląt są różne. Pewnie, że w szpitalu można go złapać, pewnie jak wiele innych chorób, ale nie zawsze wszystko co złe jest w szpitalu. Ludzie czasem się zachowują, jakby w szpitalu trafili do spalarni śmieci albo coś takiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *