Endometrioza – tajemnicza choroba kobiet

Endometrioza – tajemnicza choroba kobiet
5 (100%) 3 głosy

Do jednych z najbardziej nierozpoznanych schorzeń ginekologicznych należy endometrioza. Endometrioza to choroba polegająca na przemieszczaniu się śluzówki macicy (endometrium) wraz z komórkami gruczołowymi poza miejsce jej fizjologicznego występowania.

Tkanka endometroidalna może migrować do jajowodów, jajników, tą drogą do jamy otrzewnej i wszczepiać się w ścianę jelit, pęcherza moczowego, otrzewnej, a nawet w obręb wątroby.

Schorzenie to występuje statystycznie u około 5-15% zdrowych kobiet w wieku rozrodczym. U osób niepłodnych i z występującymi przewlekłymi dolegliwościami bólowymi częstotliwość występowania sięgać może nawet 50%. Endometrioza może dawać wiele nieprzyjemnych dolegliwości, z których najbardziej uciążliwe pozostają dolegliwości bólowe oraz ograniczenie płodności.

Za główną przyczynę endometriozy uważa się, zgodnie z najświeższą teorią indukcji, przechodzenie substancji i czynników z dróg rodnych do jamy otrzewnej, które indukują przemianę komórek prawidłowych w komórki o wrażliwości hormonalnej. U kobiet z endometriozą spostrzeżono również występowanie zaburzeń odporności i związek genetyczny ze zwiększoną częstotliwością występowania schorzenia.

Jak przebiega endometrioza?

To jakie endometrioza objawy prezentuje, stricte zależy od typu histologicznego (aktywności) zmian oraz lokalizacji. Pewne dolegliwości występujące w przebiegu endometriozy są charakterystyczne i pozwalają stosunkowo szybko postawić diagnozę.

Najczęstsze i najbardziej charakterystyczne objawy endometriozy:

– niepłodność: wynika ona bezpośrednio z oddziaływania aktywnej tkanki patologicznego endometrium. Konglomeraty tkanki endometrium mogą blokować jajowód, ograniczać czynność hormonalną jajnika i wywoływać odpowiedź immunologiczną w stosunku do aktywnego nabłonka, który nie może przyjąć zapłodnionego zarodka. Same immunoglobuliny produkowane w toku endometriozy mogą dodatkowo działać bezpośrednio toksycznie na płód. Związek pomiędzy schorzeniem takim, jak endometrioza a ciąża patologiczna, jest bardzo duży. Szacuje się, że odsetek poronień u kobiet chorujących wynosi nawet 40%, co w stosunku do przedziału w zdrowej populacji (5-20%) jest dowodem na wpływ endometriozy na zdolności rozrodcze.

– dolegliwości bólowe, w tym zespół bólowy miednicy mniejszej (PID): poważnym problemem dla chorujących na endometriozę są cykliczne, silne bóle, poprzedzające krwawienia miesiączkowe. U niektórych kobiet dolegliwości mogą mieć również charakter przewlekły. Część z kobiet w przypadku występowania ognisk endometriozy w obrębie szyjki macicy, pochwy lub głębokich warstw mięśniówki macicy, może odczuwać ból w trakcie stosunków płciowych (więcej o tym tutaj: https://zdrowy.net/zdrowie/choroby/endometrioza/jak-wykryc-endometrioze/),

– przedłużone krwawienia miesiączkowego: szczególnie w postaci endometriozy drążącej (endometrium wchodzi w obręb mięśnia macicy), krwawienia z dróg moczowych (postać pęcherzowa endometriozy), krwawienia z przewodu pokarmowego (postać jelitowa),

Leczenie endometriozy

W przypadku choroby takiej, jak endometrioza leczenie zależy zasadniczo od wieku pacjentki, chęci prokreacji, zastosowanego uprzednio leczenia i preferencji. Podstawową metodą leczniczą pozostaje operacyjne usunięcie ognisk endometriozy (najczęściej laparoskopowe), a po okresie rozrodczym – usunięcie macicy wraz z przydatkami. W przygotowaniu do operacji i leczeniu zachowawczym stosuje się leczenie przeciwbólowe, terapię hormonalną oraz farmakoterapię z wykorzystaniem inhibitorów aromatazy i analogów gonadoliberyn. Zastosowanie leczenia skojarzonego daje wysoką szansę trwałego wyleczenia.

2 replies on “Endometrioza – tajemnicza choroba kobiet”

  1. jakaś pisze:

    Szkoda tylko, że lekarze pierwszego kontaktu nie mają żadnego rozeznania w tym co to jest endometrioza. Zwłaszcza w przypadku jak się idzie do lekarza po raz pierwszy i się go nie zna to mam wrażenie, że ma zamiar jak najszybciej się człowieka pozbyć.

  2. Zośka Samośka pisze:

    Bo trzeba wybierać dobrego lekarza, a nie oszczędzać. Prawda jest taka, że rzeczywiście nie wszyscy są dobrzy, a endometrioza to nie jest choroba jakoś powszechnie znana. Nawet wśród lekarzy. Dlatego wolę zapłacić stówę za wizytę u specjalisty niż mieć nadzieję, że jakiś gamoń rok po studiach się nie pomyli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *