Czym naprawdę jest choroba alkoholowa?

Czym naprawdę jest choroba alkoholowa?
5 (100%) 4 głosy

Od kilku lat na ulicach widzimy coraz mniej osób pijanych, co nie oznacza, że zniknął problem alkoholizmu. To efekt zmiany kultury picia, przede wszystkim Polacy więcej piją w domu i nie upijają się do nieprzytomności.

Na czym polega choroba alkoholowa

Alkohol uzależnia podobnie jak narkotyki, papierosy i inne używki. Proces uzależnienia trwa przez wiele lat. W przeciwieństwie do innych chorób, alkoholizm nie daje objawów w postaci bólu, swędzenia czy innych widocznych zmian. Osoba uzależniona coraz częściej odczuwa jednak głód alkoholowy, jest to zarówno głód fizyczny, jak i psychiczny. Alkoholik zaczyna ciągle myśleć o tym, że musi się napić, nie ma znaczenia rodzaj alkoholu i jego ilość. Ważne żeby był.

Trudność z alkoholizmem wynika także z faktu, że osoby uzależnione nie dopuszczają do siebie myśli o chorobie. Zapewniają siebie i innych, że kontrolują sytuację i w każdej chwili mogą przestać pić. I rzeczywiście przez jakiś czas zachowują abstynencję, potem jednak wracają do picia.

Alkoholizm i jego podstawowe objawy

Choroba alkoholowa może dotknąć zarówno mężczyzn, jak i kobiet, coraz częściej dotyczy także nastolatków. Zaczyna się bardzo niewinnie, od kilku kieliszków, lampek wina wypitych podczas imprezy towarzyskiej czy spotkania biznesowego. Alkohol wprowadza rozluźnienie atmosfery, rozmowy toczą się gładko. Z czasem coraz częściej szukamy pretekstu do spotkania, podczas którego będzie można się napić. Stopniowo wzrasta także tolerancja alkoholu co oznacza, że można go wypić więcej, nie upijając się. To sygnały ostrzegawcze, że powoli następuje uzależnienie.

W zaawansowanym alkoholizmie dodatkowo pojawiają się kolejne objawy:

  • drżenie rąk,
  • opuchlizna na twarzy,
  • zaczerwieniona cera,
  • dolegliwości ze strony wątroby, układu trawiennego.

Alkoholik nie odczuwa już żadnych zahamowań i pije nie tylko w domu, ale także w pracy. Oczywiście stara się to ukrywać, ale nie powstrzyma go nawet widmo utraty pracy.

Leczenie alkoholizmu

Trudność leczenia alkoholizmu polega przede wszystkim na tym, że osoba uzależniona nie chce zdawać sobie sprawy, że potrzebuje pomocy. Okłamuje siebie i innych, a bez współpracy żadne leczenie nie będzie skuteczne.

Najlepiej przekonać uzależnionego, by wykonał test na alkoholizm. W internecie jest ich kilka do wyboru. Można wykonać dwa lub trzy różne, jeśli ich wyniki potwierdzą się, może to być argument do nakłonienia uzależnionego do leczenia.

Więcej: http://pokonajalkohol.net.pl/leczenie-alkoholizmu/

W zależności od stopnia zaawansowania alkoholizmu, stosuje się leczenie farmakologiczne i psychoterapię. Leki farmakologiczne usuwają głód fizyczny i pozwalają na odstawienie alkoholu. Psychoterapia ma ogromne znaczenie dla trwałego wyjścia z uzależnienia. Pozwala na nowo poukładać sobie świat i życie, odbudować relacje z rodziną i przyjaciółmi.

Niestety alkoholikiem zostaje się na całe życie, dlatego by nie wrócić do picia, potrzebna jest mądra pomoc ze strony najbliższych i świadomość, że w razie kryzysu można liczyć na wsparcie grupy Anonimowych Alkoholików. W każdym większym mieście działa co najmniej kilka takich grup.

Czytaj więcej na stronie: http://poradnikzdrowiapsychicznego.pl/

2 replies on “Czym naprawdę jest choroba alkoholowa?”

  1. zielony beret napisał(a):

    Mam kumpla, który codziennie pije piwko. Jedno, dwa, czasami i pięć przy weekendzie. Ale nie chce przyjąć, że to już jest alkoholizm, bo twierdzi, że nikomu nie robi krzywdy. Twierdzi też, że się nie upija, więc nie ma się czym przejmować.

  2. Jonasz napisał(a):

    No to już go nie przekonasz, sam zrozumie, jak będzie pił już tyle, że nie będzie szans żeby przestać. To już jest alkoholizm, ale dla niego będzie za kilka lat. A teraz najważniejsze: nie jest istotne ILE się pije, ale jak często. Bo jak codziennie wypija nawet jedno piwo, to jest alkoholikiem i kropka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *