Czym jest kamica żółciowa?

Czym jest kamica żółciowa?
5 (100%) 5 głosy

Choroby układu pokarmowego, zwykle mają bardzo silny wpływ na nasze życie. Są one często bolesne, wiążą się z wieloma utrudnieniami w codziennym funkcjonowaniu i co najważniejsze – wymagają od nas sporo poświęceń. Jedną z takich chorób jest kamica żółciowa. W kilku punktach, spróbujemy ją scharakteryzować i opisać.

Jak powstaje kamica żółciowa?

 1. Wszystko zaczyna się od wytrącania z żółci niektórych jej składników. Mogą być to między innymi:
 •  cholesterol,
 • bilirubina,
 • białka,
 • węglany wapnia.
 1. Gdy wyżej wymienione składniki żółci zostaną z niej wytrącone, często osiadają, albo w samym woreczku żółciowym, albo wewnątrz przewodów żółciowych. W obydwu przypadkach mamy do czynienia z powstaniem znacznej wielkości kamieni, których skład, barwa i kształt są bardzo zróżnicowane.
 1. Rzecz jasna, powstanie takich kamieni bardzo utrudnia oczyszczenie z nich zarówno samego pęcherzyka żółciowego, jak też przewodów żółciowych. Często leczenie kamicy żółciowej wiąże się z koniecznością ich usunięcia drogą operacyjną. Rozwiązanie to jest jedynym wtedy, gdy zbyt późno reagujemy na objawy tejże choroby i jednocześnie – bagatelizujemy je. Wtedy rozmiar kamieni jest zbyt duży, by możliwe było ich usunięcie za pomocą składników chemicznych czy też innych, mniej inwazyjnych metod.

Jak rozpoznać, czy to już kamica żółciowa?

Objawy kamicy żółciowej są dość charakterystyczne dla tego schorzenia i trudno będzie je błędnie zdiagnozować – szczególnie doświadczonemu lekarzowi. Oto lista najczęstszych objawów, które daje kamica żółciowa:

 1. Bardzo silny ból w nadbrzuszu który w miarę upływu czasu zaczyna coraz bardziej narastać. Czasami zdarza się, że ból ten może promieniować nawet do okolicy łopatkowej. Będzie więc to poważny dyskomfort, który będzie nam trudno pomylić z czymś innym.
 1. Kolejne objawy kamicy żółciowej, to wzrost ogólnej temperatury ciała. Gorączka jest w tym wypadku bardzo często spotykanym objawem. Często objawom gorączki towarzyszą dreszcze – rosnące w miarę bagatelizowania problemu.
 1. Żółtaczka – to objaw związany z odkładaniem się głównie bilirubiny w tkankach ludzkiego organizmu. Objawia się ona pojawieniem się żółtej barwy skóry, błon śluzowych, a nawet naskórka czy białek oczu. Schorzenie to jest efektem wspomnianego odkładania się nadmiaru bilirubiny, która w tym wypadku zabarwia tkanki.

Przyczyny kamicy żółciowej również są bardzo zróżnicowane. Zwykle są one spowodowane przez inne choroby, które mogą wspomagać proces odkładania się wspomnianych wyżej złogów wewnątrz układu żółciowego. Na powstawanie złogów ma również wpływ zła dieta i tym samym – złe dopasowanie składników odżywczych w spożywanym codziennie pokarmie.

Podsumowując, kamica żółciowa to choroba bolesna i trudna w leczeniu (więcej o tym tutaj: http://kamicazolciowa.edu.pl/). Niemniej, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad żywieniowych i utrzymywać prawidłową wagę naszego ciała, nie powinniśmy mieć z nią problemu. Lepiej zapobiegać, niż leczyć – ta zasada ma znaczenie szczególnie w tym schorzeniu układu żółciowego.

2 replies on “Czym jest kamica żółciowa?”

 1. Janko napisał(a):

  Niektórym się wydaje, że kamica żółciowa to żółtaczka, a to całkiem różne rzeczy. Nie całkiem odwrotne, w sensie, że jedno drugiego zaprzeczeniem jest, ale to nie jest różna nazwa tej samej choroby.

 2. Prota napisał(a):

  I tak najgorsza jest kamica żółciowa w ciąży. To jest masakra, bo większości leków wcale nie można stosować i kobieta ma naprawdę ograniczone pole działania. Zresztą sami przeczytajcie: http://kamicazolciowa.edu.pl/kamica-zolciowa-ciazy/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *