Czym jest kamica nerkowa i jak się objawia?

Czym jest kamica nerkowa i jak się objawia?
5 (100%) 4 głosy

Schorzenia układu moczowego, a przede wszystkim nerek uważane są za poważne choroby wymagające natychmiastowej interwencji lekarskiej. Wśród tych schorzeń jednym z popularniejszych jest kamica nerkowa, która jednak jest w pełni wyleczalną chorobą.

Typy kamicy nerkowej

Warto zwrócić uwagę na fakt, że rozróżnia się cztery typy kamicy nerkowej. Objawy kamicy nerkowej są bardzo podobne niezależnie od jej rodzaju. Rozróżnienie jednak polega przede wszystkim na przyczynach schorzenia, które mogą być bardzo różne.

Cztery typy kamicy, to:

  • kamica cystynowa – jest to podtyp choroby charakteryzujący się tym, iż chory nie ma wpływu na rozwój choroby. Wszystko z tego względu, iż jest ona prawie całkowicie uwarunkowana genetycznie.
  • kamica fosforanowa – w tym przypadku, jak w przypadku pozostałych typów kamicy nerkowej poza kamicą cystynową, genetyka nie ma zbyt dużego znaczenia
  • kamica moczanowa
  • kamica szczawianowa

Jak powstają kamienie?

Przyczyny powstawania kamieni nerkowych są różne, jednak mechanizm ich powstawania zwykle jest podobny. Głównym zadaniem nerek u ludzi jest oczyszczanie krwi. Nerki usuwają z niej wszelkiego rodzaju toksyny, które następnie są wydalane wraz z moczem. Niestety, czasami nie wszystko działa sprawnie i część toksyn nie jest wydalana, lecz osiada w nerkach. Tworzą one kamienie nerkowe, które z początku są bardzo niewielkie i nie uprzykrzają życia chorego. Jednakże, jeśli nie rozpuszczą się samoistnie, co czasami ma miejsce, rosną i z czasem całkowicie uniemożliwiają pracę układowi moczowemu.

Czytaj również: http://hpvwirus.pl/kamica-nerkowa-leczenie-objawy-kamicy/

Objawy kamicy nerkowej

Warto zaznaczyć, że badanie kamieni nerkowych często nie jest zlecane przez lekarzy, gdyż nie potrafią oni rozpoznać choroby. Wszystko z tego względu, że kamica nerkowa daje dosyć niespecyficzne objawy. Szczególnie, jeśli nie jest jeszcze bardzo zaawansowana łatwo pomylić ją z innymi schorzeniami.

Częstym objawem kamicy nerkowej i to pojawiającym się już we wczesnej fazie choroby jest krwiomocz. Wiele osób przeraża krew w moczu, gdyż kojarzy im się ten objaw z bardzo poważnymi chorobami. W rzeczywistości, faktycznie czasem może to być oznaka czegoś poważnego, na przykład nowotworu. Równie dobrze jednak może on oznaczać omawianą kamicę nerkową, czy nawet stosunkowo niegroźne schorzenie jakim jest zapalenie pęcherza moczowego.

Ponadto, jeśli mamy do czynienia z kamieniami nerkowymi pojawia się często ból pęcherza i bardzo silne parcie. Najpoważniejszym objawem, pojawiającym się w zaawansowanym stadium choroby jest natomiast kolka nerkowa. Jest to objaw poważny z tego względu, iż kolka nerkowa powoduje silny ból, którego pacjenci często nie są w stanie wytrzymać, dlatego dochodzi u nich nawet do utraty przytomności.

Jeśli pojawia się kolka nerkowa, badanie kamieni nerkowych jest konieczne, gdyż prawdopodobieństwo ich występowania jest wtedy bardzo duże.

2 replies on “Czym jest kamica nerkowa i jak się objawia?”

  1. wiatrołap pisze:

    Dlatego moim zdaniem warto właśnie zainwestować w kamicę nerkową, bo pozwala to na wypłukanie z nerek wszystkich niepotrzebnych śmieci i złogów. To właśnie na nich się wszystko osadza i powstaje kamica nerkowa. A potem jest już tylko efekt kuli śniegowej.

  2. wiatrołap pisze:

    Wcale nie trzeba inwestować, wystarczy pić zwykłą wodę – jak najwięcej i jak najczęściej, ale w małych porcjach. To jest najlepszy sposób na kamicę nerkową. Bo sama kamica nie powstanie jeśli naturalne płukanie nerek będzie właściwie robione. Tylko tyle i aż tyle.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *