Częste bóle głowy

Częste bóle głowy
5 (100%) 8 głosy

W dzisiejszym świecie, w którym choroby oraz inne dolegliwości fizyczne dotyczą większości społeczeństwa, warto zdawać sobie sprawę z tego, czym może być nawet zwykły ból głowy. Zwłaszcza, gdy pojawia się on często – powinno to wzbudzić naszą czujność.

Rodzaje bólów głowy

Częste bóle głowy możemy podzielić na:

  • samoistne bóle głowy,
  • objawowe bóle głowy.

Samoistne bóle to bóle typu napięciowego. Jest on określany jako tępy i najczęściej występuje po obu stronach głowy czy w okolicach potylicy. Może się utrzymywać od kilku godzin, do nawet kilku lat, dlatego przy dłuższym okresie bólu należy zgłosić się do specjalisty, aby upewnić się czy podłoże bólu nie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia.

Objawowe bóle głowy są bardziej niebezpieczne na krótszą metę. Sygnalizują człowiekowi, że coś jest nie w porządku w naszym organizmie. Przyczyną ich powstania są różne choroby, od zwykłego przeziębienia, do choroby oczu czy zatrucia organizmu toksycznymi substancjami.

Przyczyny bólu głowy

Częsty ból głowy może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęstszym wydaje się być niewłaściwa dieta, ponieważ wielu ludzi przykłada bardzo małą wagę do tego, co i jak spożywa.

Kolejnym czynnikiem może być zbyt krótki, lub przerywany sen. Można bowiem przeżyć kilka dni bez jedzenia, jednakże już po kilkudziesięciu godzinach bez snu, będzie nas bolała głowa, co może doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Zdarza się, że stres w pracy czy życiu osobistym również może doprowadzić do częstego bólu głowy. Podobnych objawów można się nabawić, jeżeli pracujemy w pomieszczeniach biurowych, które nie są wyposażone w odpowiednie wentylatory i mamy ograniczony dostęp do świeżego powietrza, w którym jest tlen.

Jak walczyć z bólem głowy

W sytuacji, w której często boli głowa i wpływa to na nasz ogólne samopoczucie, a także poziom życia, nie możemy tego zbagatelizować. Specjaliści wyrażają opinię, że nie zawsze trzeba brać środki przeciwbólowe, tylko wystarczą domowe sposoby.

Należy najpierw ak najdokładniej określić, co jest przyczyną bólu głowy. Jeżeli pijemy mało wody od kilku dni, przyczyną może być lekkie odwodnienie organizmu. W takim przypadku należy dostarczyć zwiększoną dawkę płynów – ważne jest, aby nie wypić na raz litra wody, tylko małymi, acz częstymi łykami popijać wodę.

Jeżeli boli nas głowa, ponieważ mamy siedzący tryb pracy oraz dużo pracujemy przed ekranem komputera, czasami pomocny może być nawet zwykły, krótki spacer. Dzięki takiemu zabiegowi nie tylko rozprostujemy kości, ale również dostarczymy świeżego powietrza, a co za tym idzie tlenu, który jest niezbędny do komfortowego życia.

Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić, dlaczego może nas boleć głowa, a bóle są częste, długie i uciążliwe, należy bez zbędnej zwłoki udać się do lekarza i opisać mu swoje dolegliwości. Nie można bagatelizować bólu głowy, ponieważ może on świadczyć o poważnych schorzeniach lub niechcianych zmianach w naszym organizmie, które wykryć może jedynie lekarz.

2 replies on “Częste bóle głowy”

  1. Teodorczyk pisze:

    Często powracające bóle głowy to w większości przypadków efekt choroby i to przewlekłej. Warto zdać sobie sprawę z tego, że bardzo rzadko ból głowy spowodowany jest urazem samej głowy czy jakimiś zmianami, które w niej zachodzą. Najczęściej to są choroby różnych narządów wewnętrznych.

  2. Sikorska pisze:

    Zawsze mnie boli głowa jak jestem niewyspana. Niezależnie od tego czy jestem zdrowa, chora, zmęczona, wypoczęta i tak dalej. Jedną i jedyną przyczyną bólu głowy jest u mnie brak snu. Jak śpię krócej niż 7 godzin, to czuję się mocno zmęczona i mam kłopoty z koncentracją, które potęguje ból głowy, a jak się wyśpię w okolicach ośmiu godzin to ból głowy nie wystąpi choćby się paliło i waliło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *