Choroba wieńcowa cały czas groźna

Choroba wieńcowa cały czas groźna
5 (100%) 2 głosy

Bóle w klatce piersiowej często mylone są z atakiem zgagi. Tymczasem jeśli objawy obejmują nie tylko ból, ale również uczucie przygniatającego ciężaru, który utrudnia oddychanie, są wskazaniem do wizyty u lekarza i wykonania odpowiednich badań. Jakie są przyczyny choroby wieńcowej oraz jakie są metody leczenia tego schorzenia?

Przyczyny choroby wieńcowej

Przyczyną choroby wieńcowej najczęściej jest miażdżyca, czyli przewężenie tętnic. W przypadku choroby wieńcowej zatory powstają w naczyniach wieńcowych. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do zawału serca. Sama choroba wieńcowa nie oznacza jeszcze, że musi dojść do takiej ostateczności, jednak brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do niedotlenienia i niedożywienia ważnych części serca. Objawy choroby wieńcowej powinny więc skłonić osobę cierpiącą na takie dolegliwości do zmiany trybu życia oraz wykonania odpowiednich badań.

Objawy choroby wieńcowej

Chociaż przy takim schorzeniu, jak choroba wieńcowa objawy często przypominają zgagę, to w przypadku wizyty u lekarza pierwszymi badaniami będą te, które sprawdzają układ krążenia. Dzieje się tak dlatego, iż wyraźne dolegliwości przy chorobie wieńcowej mogą oznaczać nadchodzący zawał, co wymaga szybszego działania niż na przykład choroba refluksowa. Przy takim schorzeniu, jak choroba wieńcowa leczenie obejmuje nie tylko przyjmowanie odpowiednich leków. Niezbędna jest również zmiana trybu życia na znacznie zdrowszy. Ponadto jeśli zmiany w naczyniach są bardzo zaawansowane, niezbędny może być zabieg chirurgiczny.

Leki na chorobę wieńcową

Środki farmakologiczne stosowane w przypadku choroby wieńcowej to przede wszystkim leki, które rozszerzają naczynia krwionośne. Dzięki temu przepływ krwi może zostać usprawniony. Oprócz tego, niezbędne może być zastosowanie tak zwanych beta-andrenolityków, które sprawiają, że serce jest mniej obciążone. Nie należy jednak zapominać, że stosowanie tego typu leków może przynieść także skutki uboczne. W przypadku nagłego ataku choroby wieńcowej, która może wskazywać na atak serca, chorzy stosują nitroglicerynę. Trzeba jednak pamiętać, że choć atak znika zazwyczaj pod wpływem zastosowania tego środka, to jednak nie należy rezygnować z wizyty u lekarza zaraz po ustąpieniu dolegliwości.

Leczenie przy pomocy zmiany trybu życia obejmuje nie tylko specjalną dietę, ale również ćwiczenia fizyczne. Aktywność fizyczna jest niezbędna, by usprawnić działanie innych naczyń krwionośnych, które mogą przejąć funkcję tych zatkanych. Trzeba jednak pamiętać, że aktywność fizyczna w takich przypadkach powinna zostać dopasowana do kondycji chorego oraz zaawansowania choroby. Zazwyczaj polecane są ćwiczenia mało obciążające, powinny za to być wykonywane codziennie.

Oprócz środków farmaceutycznych można stosować również naturalne metody leczenia choroby wieńcowej. Zazwyczaj zalecany jest głóg, który usprawnia pracę serca. W niektórych przypadkach zielarze zalecają również naparstnicę, jednak ta roślina jest silnie toksyczna – stosowana może być tylko pod kontrolą lekarza. Do bezpieczniejszych naturalnych metod należy wprowadzenie do diety zdrowych produktów, bogatych między innymi w witaminę E.

2 replies on “Choroba wieńcowa cały czas groźna”

  1. Barni pisze:

    Jak jakiś lekarz pomylił chorobę wieńcową ze zgagą to podajcie proszę publicznie jego dane. Jeśli nie był rok po skończeniu studiów medycznych, to od razu powinno być to publicznie podane, ale media powinny o tym trąbić. No i powinna być specjalna strona internetowa, na której można takie rzeczy sprawdzić.

  2. Aśka pisze:

    Lekarze w Polsce to temat rzeka. Prawda jest taka, że jak nie pójdziesz prywatnie do specjalisty to możesz leczyć chorobę wieńcową bardzo długo i nic się nie zmieni. A jak zapłacisz 150 zł, to od razu wszystkie badania będą zrobione i nie będzie żadnych kłopotów z kolejkami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *