Ból z tyłu głowy

Ból z tyłu głowy
5 (100%) 11 głosy

Bóle głowy to jedne z najczęstszych dolegliwości bólowych. O ile nasilenie bólu i jego charakter nie zawsze wskazują na jego przyczyny, o tyle lokalizacja bólu często pomaga w ustaleniu rozpoznania. Nie inaczej jest z bólem zlokalizowanym z tyłu głowy, w części potylicznej. Ta specyficzna lokalizacja nasuwa kilka możliwych przyczyn bólu.

Napięciowy ból głowy

Ból z tyłu głowy najczęściej spowodowany jest napięciem mięśni karku. Ten napięciowy ból głowy może być ograniczony tylko do potylicy, a niekiedy występuje w postaci obręczy wokół czoła, skroni i tyłu głowy. Główną przyczyną napięciowego bólu głowy jest stres, powodujący napinanie mięśni barków i karku. Inne czynniki generujące napięciowy ból głowy to odwodnienie, głód, brak snu oraz długotrwałe przebywanie w jednej pozycji. Leki przeciwbólowe wykazują bardzo małą skuteczność; najważniejsze jest rozluźnienie mięśni karku – masażem czy gorącą kąpielą. Zapobieganie napięciowemu bólowi głowi polega na unikaniu stresu i utrzymywaniu prawidłowej pozycji ciała. Dobre efekty przynosi także regularna, umiarkowana aktywność fizyczna i joga.

Migrena podstawna

Ból tylnej części głowy spowodowany może być rzadką formą migreny – migreną podstawną. Objawy spowodowane są skurczem tętnicy podstawnej, zaopatrującej pień mózgu w krew. Ostremu, pulsującemu bólowi w tyle głowy towarzyszą liczne objawy neurologiczne – zawroty głowy, szum w uszach, mrowienie dłoni i stóp, zaburzenia widzenia. Niebezpieczeństwo migreny podstawnej polega na ryzyku wystąpienia przejściowego niedokrwienia lub udaru mózgu.

Szyjnopochodny ból głowy

Ból z tyłu głowy spowodowany może być zmianami zwyrodnieniowymi kręgów szyjnych, urazem w tej lokalizacji lub zmianami typu zapalnego. Zmiany w obrębie tkanek miękkich, zrosty części kostnych kręgosłupa lub ucisk na nerwy, powodują ból. Ból głowy o takim pochodzeniu nasila się podczas ruchów głową, ma dynamikę narastającą, może występować z różną częstotliwością: sporadycznie lub nawet codziennie. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu bólu jest nieprawidłowa pozycja szyi w czasie siedzenia lub podczas snu, stres, gwałtowne zmiany pozycji ciała. Terapia tego typu bólu polega na objawowym zwalczaniu bólu lekami oraz na wyeliminowaniu pierwotnej przyczyny bólu.

Nadciśnienie tętnicze a ból z tyłu głowy

Ból głowy towarzyszący wysokiemu ciśnieniu tętniczemu krwi zlokalizowany jest z tyłu głowy pacjenta. Charakterystyczne jest występowanie bólu rano oraz pulsujący jego charakter. Podstawą zwalczania bólu tego typu jest normalizacja wartości ciśnienia tętniczego krwi.

Ból głowy z tyłu może być spowodowany także innymi czynnikami. Guz zlokalizowany w obrębie tyłu czaszki, oprócz objawów bólowych, powoduje zaburzenia widzenia, nudności i wymioty czy niedowład kończyn. Ból towarzyszący guzowi najczęściej pojawia się rano i nasila się po najmniejszym nawet wysiłku fizycznym. Nerwoból potyliczny to bardzo silny ból, generowany stresem, powodujący sztywność karku i wymioty. Jeszcze inną przyczyną bólu z tyłu głowy jest tzw. zespół popunkcyjny, spowodowany punkcją lędźwiową, spadkiem ciśnienia płynu mózgowo- rdzeniowego i napięciem opon mózgowych.

2 replies on “Ból z tyłu głowy”

  1. szulim pisze:

    Jak macie bóle głowy, to zróbcie sobie wszystkie badania, jakie się da. U mnie też były tylko bóle głowy i wydawało mi się, że to nic groźnego. Ale coś mnie tknęło i poszedłem po skierowanie na krew, mocz itd. I okazało się, że mam nadciśnienie tętnicze, bo mój mądry organizm chciał pokazać, że trzeba reagować.

  2. syn pisze:

    Ból z tyłu głowy może być zwiastunem nadciśnienia tętniczego, czego absolutnie i pod żadnym pozorem nie wolno nikomu lekceważyć. Też mam taki przykład w najbliższej rodzinie i gdyby nie to, że znajomy lekarz dosłownie zmusił mojego ojca do badań, to by się okazało, że zmarłby na nadciśnienie tętnicze, bo cały czas tylko gadał, że to TYLKO ból z tyłu głowy i w jego wieku to normalne i inne tego typu duperele.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *