Ból głowy w skroniach

Ból głowy w skroniach
4.9 (97.14%) 14 głosy

Ból głowy jest dolegliwością, która przydarza się każdemu z nas. Często przyczyna jest bardzo prosta i nie wymaga udania się do specjalisty. Ból głowy może powstać z powodu stresu, zmęczenia, przepracowania czy zmian atmosferycznych. Leczenie tego typu dolegliwości bólowych jest łatwe i szybkie do wyeliminowania domowymi sposobami czy też – w ostateczności – lekarstwami przeciwbólowymi. Lokalizacja oraz czas trwania bólu głowy jest bardzo zróżnicowana.

Przyczyny bólu głowy w skroni

Ból głowy w skroniach występuje podczas zapalenia tętnicy skroniowej, ale również u osób, które cierpią na napięciowe bóle głowy, migrenę czy nadciśnienie tętnicze. Częstymi objawami bólu głowy jest wzrost ciśnienia tętniczego (skoki ciśnienia). Jeżeli chory odczuwa dodatkowo zawroty głowy, mdłości, czy ból w klatce piersiowej, to należy udać się do lekarza, ponieważ może to być udar krwotoczny mózgu.

Rodzaje bólów głowy w skroniach

Napięciowy ból skroni jest bardzo powszechny w dzisiejszych czasach i dotyka coraz więcej osób bez względu na grupę wiekową. Zdarza się on najczęściej, ponieważ przyczyny jego powstawania wynikają z trybu życia. Mogą to być sytuacje stresowe, emocjonalne, negatywne.  Napięciowy ból skroni może się pojawić również z powodu braku snu, braku jedzenia, przez stosowanie używek czy złe warunki pogodowe. Za powstawanie bólów w głowy w skroniach odpowiedzialne są również szyjne zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Napięciowy ból głowy występuje w okolicach skroni lub czoła i nasila się podczas kaszlu czy pochyleniu ciała.

Leczenie bólów głowy w skroniach

Leczenie bólów głowy w skroniach to przede wszystkim ograniczenie sytuacji, w których się pojawia. Wyeliminowanie przyczyn jego powstawania to np. odpowiednia ilość snu czy dieta. Jeżeli już ból główy w skroniach wystąpi, to można spróbować wszelkich technik relaksacyjnych czy używać tabletek przeciwbólowych. Jeżeli w dłuższym okresie czasu nic nie pomaga, należy udać się do lekarza, bo być może bóle głowy w skroniach mają inną przyczynę.

Migrenowy ból głowy w skroniach

Migrena to dolegliwość, która częściej dotyka kobiet, niż mężczyzn. Typową dolegliwością tego schorzenia jest niezwykle silny ból głowy, obejmujący całą głowę, który uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie. Ból ten stopniowo narasta w ciągu dnia. Objawami migreny może być szum w uszach, zaburzenia ostrości wzroku, światłowstręt, rozdrażnienie, nudności, itd.

Pojawienie migrenowego bólu skroni może być spowodowane niewłaściwą dietą. Osoby cierpiące na migrenę nie powinny spożywać serów, czekolad, orzechów, czerwonego wina. Przyczyną migreny może być również stres, zmęczenie oraz gwałtowne zmiany pogody.

Migrena jest poważną chorobą, której nie powinniśmy lekceważyć. Leczenie migrenowego bólu głowy to przede wszystkim farmakoterapia. Jeżeli bardzo często boli głowa w skroniach, należy skonsultować się z lekarzem. To ważne, aby dobrać odpowiednią terapię do naszych dolegliwości. Leki, jakie stosujemy w przypadku migren to tryptany. Ból głowy może również zmniejszyć odpoczynek w zaciemnionym, ciepłym oraz cichym pomieszczeniu.

2 replies on “Ból głowy w skroniach”

  1. old school pisze:

    Kiedyś na ból głowy wszędzie sprzedawali takie masażery, jakby rozczapierzone metalowe linki, którymi masowało się głowę, żeby nie występowały migreny i inne dolegliwości. Nie wiem czy to działało, ale szał był niezły. Ktoś to jeszcze ma i stosuje?

  2. pro pisze:

    Ból głowy w skroniach tak naprawdę jest bólem głowy dotyczącym całości głowy. W skroniach tylko odczuwamy dolegliwości, bo są one najbardziej delikatnym miejscem. To tak jak z uderzeniem w głowę – jak stukniemy się naprawdę solidnie, to najbardziej będzie bolało w skroń, chociaż guz może pojawić się na całej głowie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *