Ból głowy w ciąży

Ból głowy w ciąży
5 (100%) 6 głosy

Ból głowy to bardzo uciążliwa przypadłość – zwłaszcza, gdy ma charakter nawrotowy. Ból głowy w ciąży zawsze niepokoi przyszłą mamę. Czy w czasie wystąpienia takiego bólu są powody do obaw?

Migrenowe bóle głowy w ciąży

Niemal 90% bólów głowy u ciężarnych to bóle migrenowe. Większość ciężarnych doświadcza ich w pierwszym trymestrze. Wraz z postępem ciąży bóle migrenowe ustępują. Wiele kobiet właśnie podczas ciąży po raz pierwszy doświadcza migreny. Z kolei te kobiety, które borykały się z migreną jeszcze przed ciążą, zauważają mniejsze nasilenie bólu podczas ciąży.

Przyczyną migreny jest nadmierne wydzielanie neuroprzekaźnika – serotoniny. Powoduje to gwałtowny skurcz, a następnie – w ramach samoregulacji – równie gwałtowny rozkurcz naczyń krwionośnych, które uciskając tkankę mózgową, generują ból.

Jak objawiają się migrenowe bóle głowy? Silny, tętniący ból zlokalizowany jest w okolicy skroniowej; zazwyczaj jest jednostronny i trwa 4-72 godzin. Bólowi mogą towarzyszyć nudności i wymioty. W przebiegu migreny z aurą, ból zwiastuje mrowienie kończyn oraz zaburzenia widzenia. Ciąża może sprzyjać postaci migreny z aurą; warto zachować czujność – migrena z aurą ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia stanu przedcukrzycowego.

Aby zwalczyć ból migrenowy w ciąży, można sięgnąć po naturalne metody: masaż uciskowy skroni, odpoczynek w zaciemnionym miejscu, chłodne kompresy na czoło.

Napięciowe bóle głowy

W ciąży mogą wystąpić także napięciowe bóle głowy, u podstaw których leży nadmierne napięcie mięśni grzbietu i karku. Niepewność związana z porodem i rodzicielstwem, pozycja ciała zmodyfikowana ciążowym brzuszkiem oraz problemy ze snem mogą powodować podświadome napinanie mięśni karku i bóle głowy.

Ból obejmuje całą głowę i towarzyszy mu napięcie i bolesność karku oraz barków. Jedynym skutecznym sposobem na unikanie tego typu bólu jest zredukowanie stresu do minimum. Gdy ból już się pojawi, można pomóc sobie masażem karku i ramion czy ciepłą, relaksującą kąpielą.

Stan przedrzucawkowy

Silny ból głowy podczas ciąży, któremu towarzyszy nadciśnienie tętnicze oraz obrzęki twarzy i kończyn, może być zwiastunem stanu przedrzucawkowego – groźnego stanu patologicznego, zagrażającego matce i dziecku. Powikłaniami stanu przedrzucawkowego jest m in. niewydolność nerek, odklejenie łożyska, obrzęk mózgu lub zespół wykrzepiania śródnaczyniowego; może to prowadzić nawet do zgonu matki czy dziecka. Szczególnie narażone są kobiety poniżej 18 lub powyżej 35 roku życia. Wpływa też na to cukrzyca, choroby nerek oraz autoimmunologiczne, a także pierwsza ciąża lub ciąża mnoga.

Najczęściej objawy są zauważalne w drugiej połowie ciąży. To skąpomocz, białkomocz, nadciśnienie, ból w nadbrzuszu, zaburzenia widzenia, silne bóle głowy i obrzęki. Po zdiagnozowaniu stanu przedrzucawkowego ciężarna, aż do porodu, powinna zostawać pod ścisłą kontrolą lekarską.

Inne przyczyny bólu głowy w ciąży to odstawienie kofeiny lub wzrost objętości krwi krążącej i skłonność do zatrzymywania płynu w tkankach. Powoduje to ucisk na receptory bólowe w mózgu, czego efektem jest ból głowy w ciąży.

Zobacz też – Portal o Cesarskim Cięciu: http://cesarskieciecie.net.pl/

2 replies on “Ból głowy w ciąży”

  1. Marika pisze:

    No i w końcu się szanowni panowie dowiedzą, że ból głowy w ciąży to nie są jakieś fanaberie, ale rzeczywisty wpływ tego jak naczynia krwionośne się rozszerzają i bezpośrednio oddziałują na mózg. Właśnie stąd bierze się ból głowy w ciąży, a nierzadko też migrena.

  2. Alina pisze:

    Nigdy nie wiadomo czy ból głowy w ciąży nie oznacza przede wszystkim tego, że kobieta czy dziecko nie są poważnie chore. Jak byłam w ciąży, to byłam wręcz przewrażliwiona, bo byłam pewna, że jak tylko mnie coś boli, to jest to zagrożenie dla dziecka i od razu biegłam do lekarza, nawet z bólem głowy. Do dziś jak mnie widzi na ulicy to się uśmiecha, pewnie pamięta tą wariatkę co ze wszystkim latała do gabinetu lekarskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *