Ból głowy u dziecka

Ból głowy u dziecka
5 (100%) 6 głosy

Ból głowy dotyka nie tylko osoby dorosłe. Często zdarza się, że pojawia się on także u dzieci. Jest to spore zmartwienie dla rodziców. Choć zazwyczaj ból głowy nie stanowi zagrożenia życia dziecka, nie wolno go bagatelizować.

Przyczyny bólu głowy u dziecka

Istnieje wiele przyczyn bólu głowy u dziecka. U najmniejszych dzieci ból głowy będzie najczęściej związany z ząbkowaniem, a także infekcją wirusową lub bakteryjną, bądź zapaleniem ucha środkowego (w tym ostatnim przypadku dziecko często pociera ucho swoją ręką, a dodatkowo pojawia się u niego także gorączka).

W wieku przedszkolnym i szkolnym ból głowy dziecka może być oprócz tego także efektem stresu (pojawia się on wówczas w okolicach potylicy i czoła), przemęczenia i niewyspania (wówczas bardzo charakterystyczne jest także zaczerwienienie oczu). Natomiast jeśli bólom głowy towarzyszą problemy z utrzymaniem równowagi, nudności i wymioty oraz nadmierna senność, może to być skutek urazu głowy (nawet jeśli nie widać jego oznak zewnętrznych). Wówczas bardzo szybko trzeba skonsultować się z lekarzem. Konieczne w takiej sytuacji będzie prześwietlenie głowy oraz co najmniej jednodniowa, profilaktyczna hospitalizacja, podczas której dziecko zostanie poddane dokładnej obserwacji.

Ból głowy prawdziwy, a udawany

Zdarza się, że ból głowy jest przez dziecko symulowany. Dlatego warto jest być na tym punkcie wyczulonym. Szczególną czujność należy zachować przed trudnymi wyzwaniami dziecka, jak np. klasówka w szkole. Zagrożenie wizytą u lekarza i przyjmowaniem leków może sprawić, że taki symulowany ból minie błyskawicznie.

Bardzo ważna jest obserwacja zachowania dziecka pod względem tego czy nie posiada ono objawów towarzyszących bólom głowy, jak np. zmęczenie i ogólne rozbicie czy rozdrażnienie. Umiejętność rozpoznania przez rodzica złego stanu zdrowia dziecka jest bardzo ważna, gdyż często nie potrafi ono określić, w którym dokładnie miejscu pojawia się ból czy też jakie jest jego natężenie.

Sposoby na ból głowy u dziecka – Leczenie bólu głowy u dzieci

Ból głowy u dziecka można zlikwidować przede wszystkim za pomocą łagodnych środków farmakologicznych. Większość z nich (mowa tutaj m.in. o paracetamolu czy ibuprofenie), można podawać już w niewielkiej dawce po 6. miesiącu życia. Są jednak leki, które w przypadku małych dzieci są zabronione. Należy do nich np. aspiryna. Przed podaniem danego środka farmakologicznego, warto jest dokładnie przestudiować jego ulotkę, by w żaden sposób nie zaszkodzić dziecku.

W warunkach domowych na ból głowy u dzieci doskonale sprawdzają się chłodne okłady na głowę. Warto jest także zadbać o to, by w  takiej sytuacji wypoczywające dziecko mogła się ułożyć w wygodnej pozycji. Niezwykle ważnym czynnikiem, który pozwala na znacznie szybsze pozbycie się bólu głowy u dziecka, jest zapewnienie mu odpowiedniego poziomu spokoju, by przy pojawieniu się określonych dolegliwości, mogło ono wypocząć. Chodzi tutaj o nieangażowanie go w wykonywanie dodatkowych czynności, przewietrzenie pokoju czy wysłuchanie dziecka oraz czuwanie nad nim zanim zaśnie.

2 replies on “Ból głowy u dziecka”

  1. słabiak pisze:

    Dziecięcy ból głowy jest sygnałem alarmowym i trzeba pamiętać, że nie ma na co czekać, a trzeba bezapelacyjnie zasuwać do lekarza żeby przepisał jakieś leki, a przede wszystkim sprawdził co powoduje ból głowy u dziecka, bo często przyczyny mogą być bardzo groźne, czego jednak nikomu nie życzę.

  2. Misia pisze:

    Mój mały przez pierwsze kilkanaście dni w przedszkolu mówił, że boli go głowa, a potem okazało się, że nie ma najmniejszego problemu jak znalazł sobie kolegów. Do dziś się zastanawiam czy to było udawanie czy realny ból głowy ze strachu i emocji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *